Lise öğrenimi gören sporcu öğrencilerin kaygı durumları ile sportif başarıları arasındaki ilişkinin araştırılması (Manisa liseleri için bir inceleme modeli)
An Investigation on the relationship between anxiety and athletic performance in high school students (A Model for Manisa high schools)
- Tez No: 69138
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUNA ŞENTÜRK, DOÇ. DR. HATİCE ÇAMLIYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, Manisa ilindeki Lise öğrenimi gören, kız-erkek hentbol sporu yapan öğrencilerin sürekli ve durumluk (Anlık) kaygıları ile sportif başarıları arasındaki farklılığı saptamaya yönelikti. Sporcu öğrencilerin söz konusu durumlarını belirtmek amacıyla; Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri, Sportif Başarıyı Belirleme Formu, Sporcu öğrencilerin, spor yaşı, deneyimli-deneyimsiz, kulüplü-kulüpsüz, kız-erkek, asil-yedek oluşları gibi bilgileri toplamak üzere, anket uygulandı. Araştırmaya yaşları 15-17 arasında değişen 46 erkek, 49 bayan sporcu katıldı. İstatistiksel varyans analizi kullanıldı. Konuya ilişkin tüm istatistiksel sonuçlara çizelgeler halinde bakıldığında; başarı ile sürekli kaygı arasında anlamlı bir ilişki bulundu. (F=0.019 p0.05) durumluk kaygı ile cinsiyet arasında anlamlı bir ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to evaluate the relationship between the trait and state anxieties and succers in handball in male and female juniors, educating in Manisa An inventory, was given to the subjects, In order to determine the trait and state anxiety, and a form was full filled by the subjects for documented their athletic performance and also a questionnaire was subjected to determine their sports ages, experience levels, genders, participation in an athletic club, and their status (substitute or core player) in the team. Forty-six mole and forty-nine female subjects were participated and their aged between 15 to 17 years old in this study ANOVA was used the evaluate differences in data obtained. A significant relationship was found between success and trait anxiety (F=0.019 p0.05).