Kelime-i tevhîd ve kelime-i şehâdet kavramları ile ilgili eserler ve muhteva incelemesi
Examining the works and content related to the concepts of kalima-i tawhid and kalima-i shahadah
  1. Tez No: 691380
  2. Yazar: HACER PINAR ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SİNANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
“Allah'tan başka hiçbir ilâh yoktur, Muhammed O'nun elçisidir”anlamına gelen kelime-i tevhîd, İslâm dininin beş temel esasından birincisi ve en önemlisidir. Çok kısa bir söz olmasına rağmen içerisinde bir mükellefin Allah Teâlâ ve Resûlü hakkında bilmesi gereken iman akidelerinin tümünü barındırmaktadır. Bu sebepledir ki İslâm âlimleri tarafından konuyla alakalı birçok eser telif edilmiş ve kelime-i tevhîd farklı boyutları ile ele alınmıştır. Mevzuyu bütüncül bir şekilde ortaya koyabilmek amacıyla gerçekleştirilen bu çalışma,“kelime”,“tevhîd”ve“şehâdet”sözcüklerinin etimolojik açıdan incelendiği, kelime-i tevhîd ve kelime-i şehâdetin kavramsal tahlillerinin yapıldığı birinci bölüm ile konuyla ilgili olduğu tespit edilen matbû ve mahtût eserlerin incelendiği ikinci bölüm olmak üzere iki kısımdan meydana gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Kalima-i tawhid, which means“There is no god but Allah, and Muhammad is His Messenger”, is the first and most important of the five fundamental principles of the religion of Islam. Although it is a very short statement, it contains all the creeds of faith that a believer should know about Allah and His Messenger. Therefore, many works on the subject have been written by Islamic scholars, and kalima-i tawhid has been discussed from different perspectives. This study, which was carried out in order to present the subject with a holistic approach; It consists of two parts, the first part, in which the words“kalima”,“tawhid”and“shahadah”are analyzed in terms of etymology, and the conceptual analyzes of kalima-i tawhid and kalima-i shahadah are made; and the second part, in which the printed works and manuscripts that are determined to be related to the subject are examined.