Polisitemia vera ve esansiyel trombositemi tanılı hastalarda elektrokardiyografik ve ekokardiyografik bulguların değerlendirilmesi
Evaluation of echocardiographic and electrocardiographic findings in patients with polycytemia vera and essential trombocytemia
  1. Tez No: 691388
  2. Yazar: BAHATTİN ENGİN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmada Polisitemia vera ve Esansiyel trombositemi tanılı hastaların kalp üzerine etkilerinin elektrokardiyografi ve ekokardiyografi ile değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya 50 PV, 50 ET tanılı hasta ve 50 sağlıklı gönüllü alındı. Hastalara 12 derivasyon elektrokardiyografi çekildi. Ekokardiyografi ile değerlendirme doku doppler görüntüleme yöntemleri ve konvansiyonel ekokardiyografi yöntemleri ile yapıldı. PWA monitör ile de aort sertliğine yönelik değerlendirme yapıldı. Hastalar demografik özellikler, laboratuvar bulguları, elektrokardiyografik bulgular, ekokardiyografik bulgular ve PWA monitör kayıtlarına göre kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 150 hastanın median yaşı 54,5 (18-78) idi. Yetmiş üçü (%48,7) erkek, 77 (%51,3)'si kadındı. PV hastalarında kalp hızı kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak yüksek bulundu (p:0,003). Kontrol grubunda PR aralığı PV ve ET hastalarına göre anlamlı olarak daha kısa bulundu (Sırasıyla p:0,007 ve p:0,024).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study aimed that evaluation of effect on heart in patients who diagnosed with polycytemia vera and essential trombocytemia with echocardiography and electrocardiography. Materials and Methods: Fifty PV, 50 ET patients and 50 healthy volunteers were included in the study. All patients underwent 12-lead electrocardiography. Evaluation with echocardiography was performed with tissue Doppler imaging methods and conventional echocardiography methods. Aortic stiffness was also evaluated with the PWA monitor. Patients were compared with the control group according to demographic characteristics, laboratory findings, electrocardiographic findings, echocardiographic findings and PWA monitor records. Results: The median age of 150 patients included in the study was 54.5 (18-78). Seventy-three (48.7%) were male and 77 (51.3%) were female. Heart rate was found to be significantly higher in PV patients compared to the control group (p:0.003). The PR interval was found to be significantly shorter in the control group than in PV and ET patients (p:0.007 and p:0.024, respectively).