Tedavi almamış multipl miyelom hastalarında serum periostin düzeyinin klinik, prognoz ve tedavi yanıtı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between serum periostin level and clinic, prognosis and response to treatment in untreated multiple myeloma patients
  1. Tez No: 691389
  2. Yazar: ALİ KÜRŞAT TUNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAKAN TEKİNALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Tedavi almamış Multipl Miyelom (MM) hastalarında serum periostin düzeyinin klinik prognoz ve tedaviye yanıtının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır Yöntem: Çalışmamızda Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Hematoloji Bilim Dalı'nda Mayıs 2020 ile Mayıs 2021 tarihleri arasında MM tanısı konulan gönüllü hastalar ve gönüllü sağlıklı kontrol grubu olmak üzere iki grup oluşturuldu. Hasta ve kontrol grubunun demografik özellikleri, hastaların MM ilişkili klinik özellikleri ve yanıt durumları kaydedildi. Hasta grubunun tedavi öncesi periostin değerleri ile kontrol grubunun periostin değerleri ve hasta grubunun tedavi öncesi ve tedavi sonrası periostin değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil olan 36 MM hastasının 19'u (%52.8) erkek, 17'si (%47,2) kadındı. Hastaların ortalama yaşı 63,11±12,13 idi. Kontrol grubunun ise 18'i (%50) erkek, 18'i (%50) kadın olup ortalama yaşı 61,94±10,53 bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective : The aim of this study is to evaluation of the relationship between serum periostin level and clinic, prognosis and response to treatment in untreated multiple myeloma patients. Materials and methods : Two groups were formed as volunteer patients diagnosed with MM and volunteer healthy control group in Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Department of Hematology between May 2020 and May 2021 in our study. Demographic characteristics of the patient and control groups, MM-related clinical features and response to treatment status of the patients were recorded. The value of periostin of the patient group before treatment and the value of periostin of the control group and periostin values of the patient group before and after treatment were compared. Results : 36 MM patients included in our study, 19 (52.8%) were male and 17 (47.2%) were female. The mean age of the patients was 63.11±12.13 . In the control group, 18 (50%) were male and 18 (50%) were female, with a mean age of 61.94±10.53 .