Birinci basamağa başvuran ebeveynlerde otizm spektrum bozukluğu farkındalığı ile ruhsal durum arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between autism spectrum disorder awareness and mental status in parents applying to primary care
- Tez No: 691412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU İLKE YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), yaşamın ilk yıllarında bulgu veren, süreğen, iletişim ve etkileşimde belirgin gecikme, bozulma ve sınırlı ilgi alanları ile ortaya çıkan multifaktöriyel gelişimsel bir bozukluktur. Çalışmanın amacı; ebeveynlerde otizm hakkındaki bilgi düzeyi ve farkındalık durumunu, çocuklarının otizm riskini ve bu ebeveynlerin depresyon ve anksiyete riskleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. GEREÇ ve YÖNTEM: Bu çalışma, 01.07.2020- 31.08.2021 tarihleri arasında Konya Selçuklu 78 Nolu Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 18-36 aylık çocuğu olan ebeveynlerin katılımı ile yapılmıştır. Çalışmanın verileri, 26 soruluk sosyodemografik bilgi formu ile ebeveynlerin otizm hakkındaki bilgi düzeyi ve farkındalıklarının değerlendirildiği 31 soruluk veri formu ve Beck Depresyon, Beck Anksiyete envanterleri ile M-CHAT otizm tarama formu kullanılarak toplandı. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 23.0 ve MS-Excel 2021 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: Autism Spectrum Disorder (ASD) is a multifactorial developmental disorder that presents in the first years of life and presents with a chronic, marked delay in communication and interaction, and limited areas of interest. Purpose of the study; to evaluate the level of knowledge and awareness of parents about autism, their children's autism risk, and the relationship between these parents' depression and anxiety risks. MATERIAL AND METHOD: This study was carried out with the participation of parents with 18-36 months old children registered in Konya Selçuklu Education Family Health Center No. 78 between 01.07.2020 and 31.08.2021. The data of the study were collected using a 26-question sociodemographic information form, a 31-question data form evaluating parents' knowledge and awareness of autism, Beck Depression, Beck Anxiety inventories, and M-CHAT autism screening form. IBM SPSS Statistics 23.0 and MS-Excel 2021 programs were used for statistical analysis and calculations.