Çocukluk çağında nedeni bilinmeyen ateş tanılı olguların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Fever of unknown origin in childhood retrospective evaluation of diagnosed cases
- Tez No: 691425
- Danışmanlar: UZMAN CAHİT BARIŞ ERDUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Nedeni bilinmeyen ateş, tanı konulması zor, araştırma süresi uzun, girişimsel olan ve olmayan pek çok tetkik gerektiren ve hem hekim, hem de hasta için oldukça yıpratıcı bir süreci kapsamaktadır. Bu zorlu süreci kolay aşabilmek için edinilmiş deneyimlerden yararlanmak gereklidir. Bu nedenle etiyoloji ile ilgili yapılan çalışmalar önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, nedeni bilinmeyen ateş ön tanısı ile genel pediatri kliniklerinde yatırılarak izlenen olguların ateş etiyolojisini, klinik ve laboratuvar özelliklerini değerlendirmek ve bu konuda pediatrik literatüre güncel katkıda bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, S.B.Ü. İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi genel pediatri kliniklerinde, Kasım 2018-Aralık 2019 yılları arasında nedeni bilinmeyen ateş ön tanısı ile takip edilen 1 ay-18 yaş arası olgular dahil edildi. Olgular, demografik, klinik, laboratuvar tetkikleri, görüntüleme yöntemleri, yapılmışsa invaziv girişim bulguları, aldıkları tanılara göre incelendi. Bulgular: Çalışmaya, yaşları 3 ay ile 12 yıl arasında değişen (ortalama yaş 3,14 ± 2,85 yıl), 55'i erkek, 35'i kız 90 hasta alındı. Hastaların 59'u (%65,6) 1-5 yaş grubunda idi. Çalışma kapsamında değerlendirilen 90 hastanın 73'üne tanı konulabildi (%81,1). Etiyolojik olarak gruplandırıldığında, 52 hasta (%71,23) enfeksiyöz hastalıklar, 5 hasta (%6,85) kollajen vasküler hastalıklar, 3 hasta (%4,11) malignite, 13 (%17,81) hasta ise diğer hastalıklar grubunda yer aldı. Enfeksiyöz nedenlerin en büyük bölümünü solunum yolu enfeksiyonları oluşturdu. Enfeksiyöz hastalıklar dışında en sık görülen hastalık Kawasaki hastalığı olarak bulundu. Kollajen vasküler hastalıklar 7,6 yıl ile en yüksek yaş ortalamasına sahip grup idi. Hastaların %28,77'sine tanı klinik izlem bulguları yardımı ile konuldu. Eritrosit sedimentasyon hızı kollajen vasküler hastalık tanısı alanlarda anlamlı olarak daha yüksek bulundu. İnvaziv işlemler 14 hastaya uygulanmış olup, 7 hastanın invaziv işlemler yardımı ile tanı aldığı görüldü. Sonuç: Çocuklarda nedeni bilinmeyen ateşin en sık nedeni enfeksiyon hastalıklarıdır. Nedeni bilinmeyen ateş küçük çocuklarda daha sık görülmekte olup, etiyolojk nedenler yaş grubuna gore değişmektedir. Eritrosit sedimentasyon hızındaki önemli derecede yükselmeler kollajen vasküler hastalıklar açısından uyarıcı olmalıdır. Hastalara klinik takip ile tanı konulması yanı sıra gereklilik halinde ileri görüntüleme yöntemlerinin ve invaziv işlemlerin tanı koymayı sağladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Fever of unknown origin involves a very wearing process for both the physician and the patient, as it is difficult to diagnose, the research period is long, and it requires many invasive and non-invasive examinations. It is necessary to benefit from the acquired experience to overcome this difficult process easily. Therefore, studies on etiology gain importance. This study aims to evaluate the etiology and clinical and laboratory characteristics of cases hospitalized in general pediatrics clinics with a preliminary diagnosis of fever of unknown origin and make a valuable contribution to the pediatric literature on this subject. Material and Method: This study included patients aged between 1 month and 18 years, who were followed up with the diagnosis of fever of unknown origin between November 2018 and December 2019 in the General Pediatrics Clinics of Dr. Behçet Uz Pediatric Diseases and Surgery Training and Research Hospital. The cases were analyzed according to demographic, clinical, laboratory examinations, imaging methods, invasive intervention findings if any, and diagnosis. Findings: A total of 90 patients, 55 male and 35 female, aged between 3 months and 12 years (mean age 3.14 ± 2.85 years) were included in the study. 59 (65.6%) of the patients were in the 1-5 age group. A diagnosis could be made in 73 (81.1%) of the 90 patients evaluated within the extend of the study. When etiologically grouped, 52 patients (71.23%) were in the group of infectious diseases, 5 patients (6.85%) were in the group of collagen vascular diseases, 3 patients (4.11%) were in malignancy, and 13 (17.81%) patients were in other diseases. Respiratory tract infections constituted the largest part of infectious causes. Kawasaki disease was found to be the most common disease except infectious diseases. Collagen vascular diseases were the group with the highest mean age of 7.6 years. The diagnosis was made in 28.77% of the patients with the help of clinical follow-up findings. Erythrocyte sedimentation rate was found to be significantly higher in those diagnosed with collagen vascular disease. Invasive procedures were applied to 14 patients, and 7 patients were diagnosed with the help of invasive procedures. Conclusion: The most common cause of fever of unknown origin in children is infectious diseases. Fever of unknown origin is more common in young children, and etiologic causes vary according to age group. Significant elevations in the erythrocyte sedimentation rate should be a warning for collagen vascular diseases. In addition to the diagnosis of patients with clinical follow-up, the findings indicate that advanced imaging methods and invasive procedures provide a diagnosis when necessary.