Acil servise zehirlenme ile başvuran çocuk hastalara bakım veren kişilerin depresyon durumları
Depression status of the caregivers of pediatric patients admitted to the emergency department with poisoning
- Tez No: 691424
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN GÖNENÇ ÇEKİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Kanuni Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
GİRİŞ: Depresyon günümüzde en yaygın ruhsal hastalıklardan biridir. Her yaştan her cinsiyetten bireyde hayatın belli bir döneminde ortaya çıkabilir. Bakım veren bireyde depresyon olması çocukluk çağı kazalarında artışa sebep olabilir. Özellikle ilk beş yaşta görülen en sık önlenebilir kazalardan biri zehirlenmelerdir. Biz de bu sebeple çocukluk çağı zehirlenmelerinde bakım veren bireylerin depresyon durumunu değerlendirmeyi ve sosyodemografik özelliklerinin (sigara içimi, meslek, yaş vb.) çocukluk çağı zehirlenmelerine etkisini tespit etmeyi amaçladık. MATERYAL VE METOT: Ekim 2020 ve Ağustos 2021 tarihleri arasında Trabzon Kanuni EAH ve KTÜ Tıp Fakültesi Acil servisine zehirlenme ile başvuran 0-18 yaş grubu çocuk hastalara bakım veren 133 kişiye Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve sosyodemografik verileri içeren anket formu dolduruldu. Kontrol grubu olarak ise acil servise zehirlenme dışı şikayetle başvuran 271 çocuk hastanın bakım vereni dahil edildi. Anket formları her iki grupta da bilgilendirilmiş gönüllü olur formu (BGOF) imzalatılarak doldurulmuştur. BULGULAR: Acil servise zehirlenme sebebiyle getirilen çocukların yaşı ortalama 5,9 ± 5,4 ve medyan 3,0 [1,0- 17,0] idi. Zehirlenme nedeni 99 (%74,4) çocukta kazaydı. Bunun ardından en sık sebep 19 çocukta (%14,3) özkıyım olarak bulundu. Vaka grubundaki 106 (%79,7) ve kontrol grubundaki 226 (%83,4) çocuğun bakım vereni kadındı (p=0,439). Vaka grubundaki bakım verenlerin evlilik oranı (%92,5) kontrol grubundan 264 (%97,4) anlamlı olarak düşüktü (p=0,04). Vaka grubundaki çocukların bakım verenlerinin çalışma oranı (%33,8) kontrol grubundaki çocukların bakım verenlerinden (%44,6) düşüktü (p=0,049). Vaka grubundaki ailelerde sosyal güvence varlığı oranı (78,9%) kontrol grubundaki ailelerden (%87,1) daha düşüktü (p=0,049). Grupların eğitim düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardı (p=0,001) ve kontrol grubundaki üniversite mezunlarının oranı (%52,4) vaka grubundan (%29,3) yüksekti.
Özet (Çeviri)
Introduction: Depression is one of the most common mental illnesses today. It can occur at a certain point in life in individuals of all ages and of all genders. Depression experienced by the caregiver may lead to an increase for the likelyhood of childhood accidents. One of the most common preventable accidents is poisoning specifically within the first five years within childhood. For this reason, we aimed to evaluate the depression status of caregiver individuals who had witnessed poisoning in their children and to determine the effects of socio-demographic factors such as smoking, occupation and age on poisoning in children. Method: Between October 2020 and August 2021, 133 people who were caregivers for children aged 0 to 18 admitted into Trabzon Kanuni EAH and KTU Medical Faculty Emergency Department due to poisoning were asked to fill out a questionnaire containing Beck Depression Scale (BDS) and socio-demographic data. The control group included the caregivers of 271 pediatric patients who were admitted into the emergency department with non-poisoning-related complaints. The questionnaires were filled out by the participants after signing the informed consent forms in both groups. Results: The average age in the children brought to the emergency room due to poisoning was 5.9 ± 5.4 with a median value of 3.0 [1.0- 17.0]. The cause of poisoning was an accident in 99 (74.4%) children. The most common cause was found to be self-esteem in 19 children (14.3%). Of the 106 (79.7%) children in the case group and 226 (83.4%) in the control group, the caregiver was female (p=0.439). The marriage rate of the caregivers in the case group (92.5%) was significantly lower than the 264 married caregivers (97.4%) in the control group (p=0.04). The rate of employment in the caregivers of the case group (33.8%) was lower than that of the caregivers (44.6%) in the control group (p=0.049). The families in the case group (78.9%) had more social security than the families in the control group (87.1%) (p=0.049). There was a statistically significant difference between the education levels of the groups (p=0.001) and the number of university graduates in the control group (52.4%) was higher than in the case group (29.3%).