Başvuru beyin bilgisayarlı tomografisinde lökoaraiozis derecesinin akut iskemik inme hastalarında mekanik trombektomi sonrası klinik sonlanım ile ilişkisi
The relationship of the degree of leukoaraiosis on admission brain computed tomography to the clinical outcome after mechanical thrombectomy in patients with acute ischemic stroke
  1. Tez No: 691426
  2. Yazar: GÖZDE SERCAN BITRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET FUNDA BAŞ SÖKMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: Akut iskemik inmede endovasküler tedavinin amacı; intravenöz tromboliz ile birlikte veya tek başına kurtarılabilir dokunun (penumbra) yeniden kanlanmasını sağlamak ve geri dönüsümsüz beyin hasarı gelişmesini önlemektir. Bununla birlikte hangi hastaların endovasküler tedaviden daha iyi yararlanım göreceğini öngörmek klinik sonuçların iyileştirilmesine ve daha iyi tedavi algoritmalarının geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Gereç ve Yöntemler: Retrospektif yapılan çalışmamıza Mart 2017 – Haziran 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji kliniğine akut iskemik inme tanısıyla başvurmuş ve mekanik trombektomi (MT) uygulanmış hastalar dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet ve kronik hastalıkları gibi demografik verileri, başvuru anındaki glukoz-trombosit düzeyleri, başvuru ve 24.saat National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) skorları, Alberta Stroke Program Early CT (ASPECT) skorları, intravenöz tromboliz yapılıp yapılmadığı, işlem sonrası hemorajik transformasyon olup olmadığı, ECASS sınıflamasına göre hemoraji tipleri ve rekanalizasyon oranları, anestezi tipi ve periprosedürel komplikasyonlar kaydedilmiştir. Hastaların başvuru bilgisayar beyin tomografisindeki lökoaraiozis (LA) van Swieten skoru (VSS) ile derecelendirilmiş ve yok/hafif ve şiddetli olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Hastalar klinik takiplerinde 24.saat beyin BT ile hemorajik transformasyon açısından ve 3. ay modifiye rankin skoru (mRS) ile klinik sonlanım açısından değerlendirilmiştir. Bulgular: Şiddetli lökoaraiozisi (VSS toplam skoru 4'ün üzerinde) olan hastaların yaşları, diabetes mellitus (DM) görülme sıklığı, başvuru glukoz düzeyleri lökoaraiozis yok/hafif olan hastalardan istatistiksel olarak yüksek bulunmuştur. Mekanik trombektomi yapılan akut iskemik inme hastalarında LA şiddeti ile hemorajik transformasyon arasında anlamlı ilişki bulunmamamıştır. LA şiddeti mekanik trombektomi sonrası klinik sonlanımı (3.ay MRS) etkilememektedir. Tartışma ve Sonuç: Çalışmamızda akut iskemik inme ile başvuran hastalarda tedavi öncesi nörogörüntüleme ile değerlendirilen şiddetli lökoaraiozisin mekanik trombektominin güvenlik ve etkililik profilini değiştirmediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The purpose of endovascular therapy in acute ischemic stroke is to reperfuse recoverable tissue (penumbra) with or without intravenous thrombolysis and to prevent the development of irreversible brain damage. However, predicting which patients will benefit better from endovascular therapy will help to improve clinical outcomes and develop better treatment algorithms. Materials and Methods: Our retrospective study includes patients who applied to the Neurology Clinic of Health Sciences University Tepecik Training and Research Hospital with the diagnosis of acute ischemic stroke and underwent mechanical thrombectomy (MT) between March 2017 and June 2020. Demographic data of the patients such as age, gender and chronic diseases, glucose-platelet levels at the time of admission, National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) scores at 24th hour, Alberta Stroke Program Early CT (ASPECT) scores, whether intravenous thrombolysis was performed or not, the presence of post-operative hemorrhagic transformation, type and recanalization rate of the hemorrhage according to ECASS classification, type of anesthesia and periprocedural complications were carefully recorded. The patients were graded with the leukoaraiosis (LA) van Swieten score (VSS) according to computerized brain tomography and divided into 2 groups as none/mild and severe. Patients were evaluated in terms of hemorrhagic transformation with CT at 24th hour in clinical follow-up and with 3-month modified rankin score (mRS) in clinical outcome. Results: Incidence of diabetes mellitus (DM), age and baseline glucose levels of the patients with severe leukoaraiosis (VSS total score above 4) were found to be statistically higher than the patients with no / mild leukoaraiosis. There was no significant relationship between severity of LA and hemorrhagic transformation in patients with acute ischemic stroke who underwent mechanical thrombectomy. Severity of LA does not found to affect the clinical outcome (3rd month MRS) after mechanical thrombectomy. Discussion and Conclusion: In our study, it was observed that severe leukoaraiosis evaluated with pre-treatment neuroimaging did not change the safety and efficacy profile of mechanical thrombectomy in patients with acute ischemic stroke.