Adil yargılanma hakkı ve hukuki dinlenilme hakkı ışığında asker kişilere tebligat
Notification to military persons in the context of the right to a fair trial and to be heard
- Tez No: 691437
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tebligat, hak arama hürriyetinin ve savunma hakkının kullanılmasını sağlayan en temel araçlardan birisidir. Bu sebeple adil bir yargılanmayı temin eden tebligatın, kanunda belirlenen usule harfiyen uyularak yapılmasının anlamı büyüktür. Askerlik vazifesini erbaş ve er olarak yerine getiren asker kişilere yapılacak tebligatın usul ve esasları Tebligat Kanunu m. 14/1'te; özel kanunlar ile askerlik vazifesine katılan diğer asker kişilere yapılacak tebligatın usul ve esasları (subay, astsubay uzman çavuş vd.) Tebligat Kanunu m.14/2'de düzenlenmiştir. Çalışmamda; Teb.K.m.14 ve m.15'te yer alan; en yakın üst, nöbetçi amir ve subayı kavramları, asker kişilerin geçici olarak birliğinde bulunmadığı hallerde tebligatın nasıl yapılacağı hususları açıklanmış, asker kişilere tebligat ile ilgili uygulamada yapılan hatalar ile yaşanan tereddütler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca asker kişiler bakımından düzenlenen istisnai hükümlerin adil yargılanma ve hukuki dinlenilme hakkı ışığında değerlendirmesinin yapılmasına gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Official notification is one of the most fundamental tools that assures any individual freedom of seeking legal rights and also the right of legal defense. For this reason; it is really important that the notification -which ensures a fair trial- is made strictly by complying with the procedures specified in the law. The procedures & principles of the notification to be served on military individuals who fulfill their military service as soldiers or privates are regulated by the“Turkish Notice Law art. 14/1”. And the procedures & principles of the notification to be served on other kinds of military personnel participating in military service with different special laws (officer, sergeant, etc…) are specified the“Turkish Notice Law art. 14/2”. In my article; it is explained that how an official notification must be served on any military personnel who is not in garrison for a temporary external duty, etc… through his/her closest superior (duty officer, chief on duty, etc…). Additionally, some common mistakes and hesitations encountered during the application of an official notification to any military personnel in practice are also studied and explained in further detail in this article. Furthermore, an extra attention has been paid for the evaluation of the exceptional provisions those have been made for any military personnel, in the light of the legal rights for a fair trial and to be heard.