Okul müdürlerinin güçlendirici liderlik düzeyi ile öğretmenlerin örgütsel muhalefeti arasındaki ilişki
The relationship between the empowering leadership of school principals and the organizational dissent of teachers
  1. Tez No: 691436
  2. Yazar: MEHMET ALİ BAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET KONAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın temel amacı okul müdürlerinin güçlendirici liderlik düzeyi ile öğretmenlerin örgütsel muhalefeti arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu amaçla ilişkisel tarama modelinde nicel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, 2019–2020 eğitim-öğretim yılında Malatya ili Battalgazi ilçesinde yer alan 197 devlet okulunda görev yapan 4881 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise kolayda ulaşılabilir örneklem yöntemiyle belirlenen 19 devlet okulunda görev yapan 321 öğretmen oluşturmuştur. Veri toplama araçları üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kişisel bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde 17 maddeden oluşan Okul Müdürü Güçlendirici Liderlik Ölçeği yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise 17 maddeden oluşan Örgütsel Muhalefet Ölçeği yer almaktadır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, yüzde, frekans, standart sapma, t testi, basit doğrusal korelasyon ve tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre öğretmen algılarına göre okul müdürlerinin güçlendirici liderlik düzeyleri ile cinsiyet, branş, en son tamamlanılan öğrenim kurumu, bulunduğu okuldaki görev süresi ve görev yaptıkları öğrenim basamağı değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Okul müdürlerinin güçlendirici liderlik düzeyleri ile kıdem, müdürle çalışma süresi ve bulunduğu okuldaki öğretmen sayısı değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Öğretmenlerin örgütsel muhalefeti ile cinsiyet, branş, en son tamamlanılan öğrenim kurumu, okulundaki müdürle çalışma süresi, görev yaptıkları öğrenim basamağı ve bulunduğu okuldaki öğretmen sayısı değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Öğretmenlerin örgütsel muhalefet düzeyleri ile kıdem ve okuldaki görev süresi değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Okul müdürlerinin güçlendirici liderlik düzeyi ile öğretmenlerin örgütsel muhalefeti arasında anlamlı ve düşük düzeyde pozitif yönde bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is determining the relationship between the level of empowering leadership of principals and the organizational dissent of teachers. For this purpose, a descriptive research has been realized in the survey model of quantitative research patterns. The research population comprises 4881 teachers work at 197 public schools in the districts of Battalgazi in Malatya in 2019– 2020 academic year. The research sampling comprises 321 teachers working at the 19 public schools. The data collection tools comprise three parts. In the first part there are personal information. In the second part, there are 17 items of Principal Empowering Leadership Scale. In the third part, there are 17 items of Organizational Dissent Scale. Mean, frequency, standart deviation, t-test, simple linear correlation and one way variance were used for the data analysis. According to results; it is discovered that there is no significant difference between the level of empowering leadership of principal and the teachers' gender, branch, the last completed education institution, tenure at school, level of education they are in charge; according to teachers' perception.It is determined that there is significant difference between the level of empowering leadership of principal and seniority, working period with principal and the number of teacher at the school. It is also determined there is no significant difference between teachers'organizational dissent and the teachers' gender, branch, education level, the last completed education institution,working period with principal, stage they are responsible and the number of teachers at school. It is also found that there is significant difference between the level of Teachers' Organizational Dissent and seniority and working period with principal. There is a low level of positive relationship between the level of empowering leadership and Teachers'Organizational Dissent.