Artvin merkez ve Murgul nahiyesi nüfus defterleri (1835) transkripsiyon ve değerlendirmesi
The transcription and the evaluation of (1835) central Artvin and Murgul district Population Record Books
  1. Tez No: 691441
  2. Yazar: ÇAĞLA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 478
Özet
Osmanlı Devleti'nde 1831 yılında modern anlamda ilk nüfus kayıt çalışmaları, kaldırılan yeniçeri ocağının yerine kurulan“Asakir-i Mansure-i Muhammediyye”adlı orduya alınacak asker potansiyelinin tespiti, vergilerin dağılımı ve tahsilinde görülen aksaklıkların düzeltilmesi ve cizye vergisinin yeniden tayin edilmesi amacıyla yapılmıştır. 1831 yılında başlayan bu nüfus sayımının 4-5 yıl kadar devam ettiği anlaşılmaktadır. Bu nüfus sayımında sadece erkek nüfusu kayda alınmıştır. Bu tarihlerde Çıldır Eyaleti'ne bağlı olan Livane Sancağı'nın da merkezi olan Artvin'de nüfus sayımı 1835 yılında yapılmıştır. Çalışmamdaki nüfus sayımı 1835 tarihli Çıldır Eyaleti Livane Sancağı Artvin ve Murgul Nahiyesi'ndeki Müslim ve Gayrimüslim yerleşim birimlerini içermektedir. Osmanlı Arşivinde yer alan Nüfus Defterleri kataloğunda (BOA, NFS.d) 2766 numaralı Müslim nüfus defteri müstakil olup, 2779 numaralı Gayrimüslim nüfus defteri ise Çıldır Eyaleti dâhilindeki diğer kazalarla birlikte yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first modern population register practices in Ottoman Empire were conducted to determine the potential recruits for the newly established army called“Asakir-i Mansure-i Muhammediyye”in place of the Guild of Jannisaries, to distribute and to correct the deficiencies in the collection of taxes, reinstitution of jizya tax in 1831. It is understood that the census which began in 1831 lasted for 4-5 years. Only the male population was registered in this census. During this period census was carried out in Artvin which was the centre of Livane Sanjak in Çıldır Province in 1835. The census in my study contains Muslim and Non-Muslim dwelling units in Murgul District and Artvin of Livane Sanjak in Çıldır Province. The Muslim population register number 2766 that takes place in Population Register Catalog (BOA, NFS.d) in the Ottoman Archive is detached while the Non-Muslim population register number 2779 was written together within the districts of Çıldır Province.