Exploring teaching anxiety and its sources from the perspectives of pre-service teachers
Öğretim kaygısının ve kaynaklarının öğretmen adaylarının bakış açısından incelenmesi
  1. Tez No: 691440
  2. Yazar: BURCU ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma, öğretmen adaylarının bakış açılarından öğretim kaygısını ve kaynaklarını araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada ayrıca öğretmen adaylarının öğretim kaygısını azaltmaya yönelik önerilerinin alınması da amaçlanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını İç Anadolu/Türkiye bölgesinde bir devlet üniversitesindeki öğretmen eğitimi programlarına kayıtlı 20 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, her bir katılımcı ile bireysel olarak gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Bulgular, öğretmen adaylarının ben merkezli, görev merkezli ve öğrenci merkezli olmak üzere üç tür öğretim kaygısına sahip olduklarını göstermektedir. Her tür ile ilgili en göze çarpan kaygılar arasında uyum ve güvenlik; işe başlama ve yönetimle ilgili konular; ilişki kurmak ve bireysel farklılıklarla başa çıkmak yer almaktadır. Öğretim kaygısının kaynakları ile ilgili olarak bulgular, öğretmen adaylarında öğretim kaygısına neden olan kişi ile ilgili, öğretmen yetiştirme ile ilgili ve meslekle ilgili faktörlerin olduğunu göstermiştir. Her kategorideki en yaygın faktörler arasında deneyim eksikliği ve yetersizlik duygusu; teori ile pratik arasındaki tutarsızlık ve öğretmenlik uygulamaları fırsatının yetersizliği; mesleğin düşük statüsü ve öğretmenlerden yüksek beklentiler olması yer almaktadır. Öğretmen adayları öğretim kaygısını azaltmak için hem öğretmen yetiştirme programlarına hem de öğretmen adaylarına bireysel olarak hitap ederek öğretim deneyimi kazanma fırsatlarının artırılmasını ve geliştirilmesini önermişlerdir. Araştırmanın bulguları ilgili alan yazın ışığında tartışılmıştır. Çalışma, uygulama ve gelecekteki araştırmalar için çıkarımların sunumu ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore teaching anxiety and its sources from the perspectives of pre-service teachers. The suggestions of pre-service teachers about reducing teaching anxiety are also aimed to be taken in this study. The participants of the study consist of 20 pre-service teachers enrolled in a teacher education program at a state university in Central Anatolia/Turkey. The data of the study were obtained through semi-structured interviews conducted individually with each participant. The obtained data were analyzed through content analysis. The findings have shown that pre-service teachers have three types of teaching anxiety, consisting of self-centered, task-centered, and student-centered anxieties. The most outstanding anxieties related to each type include adaptation and security; starting to work and management-related issues; building rapport and handling individual differences. Regarding the sources of teaching anxiety of pre-service teachers, the findings have shown that there are person-related, teacher training-related, and profession-related factors that cause anxiety in pre-service teachers about teaching. The most commonly shared factors related to each category involve lack of experience and feeling of inadequacy; discrepancy between theory and practice, insufficiency of practice teaching opportunity; low prestige of the profession, and high expectations from teachers. For reducing teaching anxiety, pre-service teachers suggested increasing and improving opportunities for gaining experience in teaching addressing both the teacher training programs and pre-service teachers individually. The findings of the study were discussed in light of the related literature. The study was concluded with the presentation of implications for practice and future research.