İzmir-Konak tramvay hattının yolculuk tercihlerine etkisi
The effect of Izmir-Konak tram line to travel preferences
- Tez No: 691459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında İzmir'de işletilen kent içi raylı sistemlerden biri olan Konak Tramvayını kullanan yolcuların aynı yolculuk amacıyla tramvay sisteminden önce ve sonra ulaşım tercihlerinin karşılaştırılması ve tramvayı tercih etme nedenleri incelenmiştir. Ayrıca bu çalışmada zorunlu ve tercihli kullanıcıların toplu taşıma hizmetinden memnuniyet düzeyleri ve memnuniyetlerini etkileyen faktörler araştırılmıştır. Araştırmanın ana amacı, Konak Tramvay sistemini kullanan yolcuların sistem öncesi ve sonrası yolculuk tercihleri belirlenerek Konak tramvayının ulaşım türleri arasında bir geçişe sebep olup olmadığını tespit etmek ve zorunlu ve tercihli kullanıcıların tramvaydan memnuniyetini etkileyen faktörleri belirleyerek iki farklı grup için memnuniyeti etkileyen değişkenlerin ortaya çıkarılmasıdır. Bu doğrultuda tez çalışmasında veri elde etmek için Konak Tramvay hattını kullanan 800 yolcuya 19 tramvay durağında basit rastgele örnekleme yöntemiyle yüz yüze anket tekniği kullanılarak anket uygulaması yapılmıştır. Yolculara yolculuk başlangıç ve bitiş noktaları, seyahat amaçlarına göre aynı yolculuklarını tramvaydan önce ve sonra nasıl yaptıkları, yolculuk özellikleri ve yolcuların tramvaydan memnuniyet düzeyleri ile ilgili sorular sorulmuştur. Çalışma sonucunda hangi sosyoekonomik ve demografik sınıftaki insanların tramvayı tercih ettiği, tramvayın diğer ulaşım türleri üzerindeki etkisi ve zorunlu ve tercihli kullanıcıların tramvaydan memnuniyet düzeyleri elde edilmiştir. Elde edilen verilerle ikili logit model ve sıralı probit model oluşturulmuştur. İkili logit model ile yolcuların tramvayı tercih etmelerini hangi değişkenlerin etkilediği bulunması amaçlanmıştır. Sıralı probit model ile zorunlu ve tercihli kullanıcıların tramvay hizmetinden memnuniyetlerini etkileyen faktörlerin bulunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the comparison of the transportation preferences of the passengers before and after the Konak Tram, one of the urban rail systems operated in Izmir, was put in service for the same trip purpose was examined. In addition, satisfaction levels of captive and choice users and factors affecting their satisfaction with public transportation service were investigated. The main purpose of the study is to determine whether Konak Tram led to a transition between the transportation modes by determining the preferences of passengers before and after the tram. And, to demonstrate the effect on two different groups by determining the factors that affect the satisfaction of the captive and choice users using the tram. In this direction, a questionnaire survey was applied to passengers in 19 tram stations using a face-to-face survey technique. Face to face survey conducted on a random sample of 800 respondents. Passengers were asked about their trip origin and destination, how they made the same trip before and after the tram according to their trip purposes, their travel times (including in-vehicle and out-of-vehicle) and costs before and after the tram and their satisfaction levels from tram. The results of the questionnaire survey showed how the passengers' mode preferences have changed after the tram line has been built. Parameters affecting the mode choice of passengers were identified by binary logit models. Ordered probit models were used to reveal the parameters affecting the satisfaction levels and satisfactions of captive and choice users with public transportation service.