Ortaokul öğrencilerinin öğrenme motivasyonunu etkileyen faktörler
Factors affecting the learning motivation of middle school students
  1. Tez No: 691481
  2. Yazar: ÖZGE UYKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN SEDA SARACALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin öğrenme motivasyonunu etkileyen faktörlerin neler olduğunu belirlemektir. Araştırmanın amacı doğrultusunda nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı ardışık karma yöntem kullanılmıştır. Nicel çalışma için“Öğrenme Motivasyonu Ölçeği”, öz-belirleme kuramı temel alınarak geliştirilip veriler toplanmıştır. Ölçeği yanıtlamış olan öğrencilerden nitel çalışmaya da katılmak isteyenler belirlenmiştir. Belirlenenler arasından, ölçekten en düşük ve en yüksek puan almış olan öğrenciler ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nitel çalışmada yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini ve örneklemini İzmir İli merkez ilçesinde bulunan 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Çalışma, toplamda 954 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Öğrenme motivasyonu ölçeği, 284 öğrenciye sınıf ortamında uygulanırken pandemi koşulları sebebiyle 670 öğrenciye online form kullanılarak uygulanmıştır. Nitel çalışma kısmında 4 öğrenci ile yüz yüze, 8 öğrenci ile online olarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Öğrenme motivasyonu ölçeğine ait bulgularda hem ölçeğin öz-düzenleme, öz-yeterlik ve sınıf iklimi alt boyutlarının birbiri ile anlamlı bir ilişkisi olduğu hem de bu alt boyutların öğrenme motivasyonu puanları ile anlamlı ilişkileri bulunduğu tespit edilmiştir. Kız öğrencilerin erkek öğrencilere kıyasla öz-düzenleme alt boyutu puanının daha yüksek, öz-yeterlik alt boyutu puanının daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf iklimi alt boyutu puanının özel okul öğrencilerinde devlet okulu öğrencilerine kıyasla daha yüksek olduğu görülmüştür. Nitel çalışma bulguları göstermiştir ki, öğrencilerin öğrenme motivasyonlarını; öz-düzenleme, özerklik, öz-yeterlik, bilişsel odaklanma, etkinlik değeri, aile, sınıf iklimi ve öğretmenler etkilemektedir. Ayrıca, hem yeterlilik algısının ve ilgisizliğin, motivasyonsuzluğun sebeplerinden oldukları hem de pandemi sürecinde online ders anlatımının, ders süresinin, sınıf yönetiminin, sınıf mevcudunun, iletişimin ve teknik sıkıntıların, pandemi sebebiyle online eğitim alan öğrencilerin öğrenme motivasyonlarını etkilediği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, öğrenciler online ve yüz yüze eğitimi kıyasladıklarında büyük bir çoğunluk yüz yüze eğitimi tercih etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the factors affecting the learning motivation of 6th, 7th and 8th grade students. The sequential mixed method, which combines qualitative and quantitative research methods, was used in accordance with the research's purpose. The“Learning Motivation Scale,”based on self-determination theory, was developed for the quantitative study, and data were collected. Those students who agreed to participate in the qualitative study were chosen from among those who responded to the scale. Students with the lowest and highest scores on the scale were interviewed among those who were deter-mined. In the qualitative study, a semi-structured interview form was used. The research's target population and sample included 6th, 7th, and 8th grade students from Izmir's central district. The study was carried out with the participation of 954 students in total. While the learning motivation scale was applied to 284 students in the classroom environment, it was applied to 670 students using the online form due to the pandemic conditions. In the qualitative study, 4 students were interviewed in person and 8 students were interviewed online. In the findings of the learning motivation scale, it has been determined that both the self-regulation, self-efficacy and classroom climate sub-dimensions of the scale have a sig-nificant relationship with each other and that these sub-dimensions have significant relation-ships with the learning motivation scores. According to the results, female students had a higher self-regulation sub-dimension score and a lower self-efficacy sub-dimension score than male students. It was observed that private school students scored higher on the class-room climate sub-dimension than public school students. With respect to the qualitative study findings, students' learning motivations are influenced by self-regulation, autonomy, self-efficacy, cognitive focus, effectiveness value, family, classroom climate and teachers. Furthermore, it has been determined that both the perception of competence and indiffer-ence are among the causes of lack of motivation, and online lectures, course duration, class-room management, class size, communication and technical difficulties during the pandemic process affect the learning motivation of students who receive pandemic-related online edu-cation. In addition, when students were asked to compare online and face-to-face education, the majority of them preferred face-to-face education.