Reconstitution of the partial tail module of the human mediator complex
İnsan mediyatör kompleksinin kısmı kuyruk modulünün rekonstitüsyonu
- Tez No: 691491
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ALPER CEVHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
RNA Polimeraz II (Pol II), protein kodlayan genlerin transkripste ederek hücrenin her aktivitesini düzenler. Protein kodlayan genlerin transkripsiyonu, kalibre edilmiş bir yanıt oluşturan Pol II'ye giden dışsal ve içsel sinyallere bağlıdır. Çevresel ve genetik faktörler yoluyla kalibre edilmiş yanıtın bozulması, kanser dahil birçok hastalık fenotipinin kaynağıdır. Bu içsel ve dışsal sinyaller, Mediator Kompleksi aracılığıyla Pol II'ye iletilir. Mediatör Kompleksi, hücrenin tüm süreçlerinin düzenlendiği Pol II tarafından üretilen transkripsiyonel yanıta aracılık etmek için aktivatörlerden ve baskılayıcılardan gelen sinyalleri ileten 30 alt birimli bir 2-MDa boutundaki bir protein kompleksidir. Mediator Kompleksi, baş orta kinaz ve kuyruk adındaki 4 modülden oluşur. Mediatör kompleksinin kuyruk modülü, 7 proteinden oluşmakta olup aktivatörlerle doğrudan etkileşimleri yoluyla mediatörü akış yukarı aktive edici dizilere çağırır. Bu nedenle Mediatörün kuyruk alt biriminin yeniden yapılandırılması, Mediatörün Pol II'yi düzenlemesini ve aktivatörlerin hücrede transkripsiyonel tepkilere nasıl neden olduğunu mekanik olarak anlamak için gereklidir. Multibac ekspresyon sistemi aracılığıyla, her bir kuyruk alt birimini ve aracının kısmi bir kuyruk kompleksini oluşturduk. Verilerimiz, Med16-Med23-Med24-Med25'in, Mediator'un mimari iskelesi olan Med14'ün yokluğunda her proteinin kuyruk alt birimi Med16 ile doğrudan etkileşimleri vasıtasıyla bir 4 proteinden oluşan bir alt kompleks oluşturduğunu göstermektedir Med14'ün varlığı, Med25'in bu alt komplekste olmamasına neden olmakta ve Med14-Med16-Med23-Med24'ten oluşan alt kompleks, her bir alt birimin Med16 ile doğrudan etkileşimi yoluyla yeniden oluşturulur. Kuyruk modülünün geri kalan 3 alt birimini Med15 Med27 ve Med29, gerçekleştirilen herhangi bir immünopresipitasyonda etkileşmedikleri için kalan 4 alt birimden ayrı olduğu gözlenmiştir. Sonuçlar genel olarak kısmi bir kuyruk modülünün kurulduğunu önermektedir. Tam bir kuyruk modülünün saflaştırılması, ek Mediatör Kompleksi proteinleri gerektirebilir.
Özet (Çeviri)
RNA Polymerase II (Pol II) regulates and maintains every aspect of the cell through the act of transcription of protein coding genes. Transcription of protein coding genes depends on extrinsic and intrinsic signals to the Pol II through which it generates a calibrated response. Disturbance of the calibrated response through environmental and genetic factors are the source of many disease phenotypes including cancer. These intrinsic and extrinsic signals are relayed to the Pol II through the Mediator Complex. Mediator Complex is a 30 subunit 2-MDa protein complex that transduces signals from activators and repressors to mediate Pol II generated transcriptional response through which all processes of the cell is regulated. The Mediator Complex consist of 4 modules head middle kinase and tail. Tail module of the mediator complex is a 7 protein module recruits the mediator to the upstream activating sequences through its direct interactions with activators. Therefore reconstitution of the Mediator's tail subunit is essential to mechanistically understand the Mediator's regulation of Pol II and how activators cause transcriptional responses in the cell. Through Multibac expression system we have generated each tail subunit and a partial tail complex of the mediator. Our data indicates that Med16-Med23-Med24-Med25 forms a 4 protein subcomplex through direct interactions of each protein with the tail subunit Med16 in the absence of Med14, the architectural scaffold of the Mediator. Presence of Med14 causes Med25 to be absent from this subcomplex and a subcomplex of Med14-Med16-Med23-Med24 is generated again through the direct interaction of each subunit with Med16. The remaining 3 subunits of the tail module Med15 Med27 and Med29 found to be separate from the remaining 4 subunits as they have failed to be elucidated in any of the immunoprecipitations performed. The results overall suggest the elucidation of a partial tail module. Purification of a full tail module may require additional Mediator Complex proteins.