İmalat işletmelerinde yabancı kaynak kullanımı analizi ve Eti Şirketler Grubu'nda bir uygulama
Analsis of using foreing source in prodictive constitutions and a practice in the proup of Eti companies
- Tez No: 8894
- Danışmanlar: PROF.DR. FERRUH ÇÖMLEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
İmalat işletmelerinde yabancı kaynak kullanımı analizi ve Eti Şirketler Grubu'nda bir uygulama İşletmelerin.yaşam evrelerinin herhangi birinde karşılaşılan finansman gereksinimi ^ bu gereksinimin giderileceği finansman kaynaklarının bulunması ile herbir kaynacın irdelenerek, en verimli kaynacın seçimi sorununu gündeme getirir. Teorik olarak bir çok finansman kaynaklarından birden yararlanmak ya da kaynaklar arasında işletmenin hukuki tapısına göre bir seçim yakmak mümkündür. İşletmeler kurulu- aşamasınla öz sermayeden finansmana öncelik tanımaktadırlar. çünkü; bu kaynakların fiili bir götürüşü bulunmamaktadır. Yabancı kasnaklar ise, genellikle işletme ye kredi açanlarca alınan bir görüyü de beraberinle getirir.. İşte bu nedenle, yabancı kaynaklara özkaynakların yetersiz kaldı ğı ya da bazı durumlarda old ?># ? gibi kârın oluşumunda daha iyi sonuçlar vereceği umulan hallerde başvurulmaktadır. İmalat işletmelerinde yabancı kasnak kullanımının ortava çıkarıl -ası amacını ta^ı/an tezimiz; işletmelerim fiilen vaşamış oldukları -lönem dikkate alınarak hazırlanmıştır. Uygulama bölü münde de dikkati çekeceği gibi kanatılan mali dönemde -rerçekles-2 tirilen borçlanma tutarları dikkate alınarak, analize yönelin- miştir. Bir baıka deyişle, tezimizin amacı olması gereken değil olan durumun ortaya konmasıdır. Dolayısıyla, ileri ve dönük ça lışmalar i cin de bir temel oluşturulmaya çalışılmıştır. Hazır lanabilecek nroforma mali tablolarla, çalışma sermayesi analizi ya da direr birtakım »elec^Şe dönük işlekler için temin edilmesi düşünülen finansman kasnaklarının, borçlanma ya da işletme içi kaynaklardan mı saklanmasının verimlilik arttırıcı o'jaca*ı tah min edilebilir. Giriş bölümünde kavnak gereksinimi doyuran olayların gene1 bir anlatımıyla başlayan tezimizin bilimsel temeli, ilk iki bölümde oluşturularak tamamlanmaya çalışılmıştır. ilk bölümde, Varlıkların finansmanı ile yabancı kaynak lar arasındaki olası ilişkiler dikkate alınarak; hangi varlık kalemlerinin finansmanında, hangi kaynakların finansman kaynacı olabileceği genel kabul görmüş ilkelerde dikkate alınarak, orta ya konmaca çalışılmıştı“. Yatırım türü -> le kaynaklar arasındaki olası ilişkilerin, yabancı kasnak gereksinmelerine olan etkisin den sonra, aktifin dönüşüm hızı, dikey analiz, fon akımı ve net çalışma sermayesi analizi yöntemleri aracılığıyla konuya dağisik bakış açılarından yaklaşılarak, gereksinim durulan yaban cı kavnakların gerçeğe ılan çalışmalar da göz- önünde bulundurularak, imalat işletmelerinde optimum yabancı kay nak miktarının tespiti, ikinci bölümün son kısmını oluşturmuştur-. Üçüncü bölümde, konunun uygulama aşamasına gidilerek, Eti Şirketler Grubu' na baftlı imalat işletmelerinde yabancı kaynak kullanımı incelenmeye çalışılmıştır. Uygulama bölümünde, Grubun tanıtımından sonra, konunun üç kısma ayrılarak irdel°nmesinde yarar görülmüş ve uygulama gereksinim duyulan vabancı kaynakların tespiti, yabancı kaynakların maliyeti ve verimlilikleri ile so nuçların dozeri nd irilmesi ve öneriler olarak üç aşamada incelan- nev çalışılmıştır. îlk iki kısmın isimlerinden de anlaşılacağı gibi bilimsel temelin uygulanmasına --önel”- nere'-, gereksinim duyulan yabancı kavnakl^r, ilk bölümde anlatılan vönteml^rin ışınında, ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci kısımda is°; ikinci bölümde oluşturulan bilimsel delerlerden : yararlanılarak, borçlanmanın Grup 'ta oluşturduğu maliyetler ile bu borçların verimlilikleri ortava konulduktan son^a, maliyetin karşılanma durumu ile yaban cı kaynak kullanımının Grup kârlılığında yarattığı etkiler tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci kısmın sonunda da Grup imalat şir ketleri için optimum kavnak yapısının tespitine çalışılmıştır. Üçüncü bölümün son kısmında is^; bilimsel de^rler ileuygulama sonuçlarından yola çıkılarak, genel bir defter"' endirrae yapılmış ve bu değerlendirme sonuçları
Özet (Çeviri)
The financial fequirement encountered in any life pe riod of constitutions requires the discovery of the financial sources to supply this reouirement and to choose the most sufficent source by researching any of defined sources. It's theoretically possible to make use of financial sources at the same time or to make an election between sour ces accorting to lawful form of the constitution. Constitutions have ^iven prioridy to finance from real capital in the level of being constructed. Because there hasn't been an actual lump sum of the sources. But foreing sources usually carry the lump sum received by creditors with them. That's why the situations, in which real capitals are expected to be insufficient to foreing sources or to give better results, have been applied. Our pro.ieot, which aims to find out the use of foreing source in productive constitutions, has been nrepared by taking care of the p°ri^d,7hich the constitutions have actually lived. As it -wall take your ettention in practice session, an anal- sis has been done by taking care of debting amounts realized in financial terms. In other words, not the case that must be, but the one that is present is the aim of our project. Therefo-re I tried to construct a base to forward works. It can be guessed that, financial sources that are considered to be supp lied for some forward '»'orks or the analsis of working capital or forward tables to the proformn, will increase the producti vity whether from debting or internal sources. In Preliminary, the scientific network of our projezt beginning; with a general explanation of events that causes sour- cere-Tuirement has been completed in the first two parts. In the first part, by tak'ng care of possible relations hips between the finance of goods and foreign sources, in the finance of goods, by commentiong örf the principles in which certain sources can be the finance of good, have been found out. After the effect of possible relationships of investment type and sources on foreing requirements of foreing source, by appealing to the matter in different way of look, with transfer speed of activity, vertical analsis for currency and certain working capital methods, an actual definition of feouired fo reign sources has been performed. In the secont part, after examining the finance of fore- ingn sources to eonstitutions and their being short or long termed, this appeal has been done to productivity. As the pro ductivity of foreign greatly depends on the procudtivity of actives in which thev are used, the methods in finding out of the productivity of actives have been explained ani its effect on the productivity of foreign sources has been defined. Again in the same nart, after appealing to the confirma tion of supporting situations of foreign source finance, also by taking ca^e of the effect of debting on general profitabilitof constitution, the use of sources in active has been commented on. Making use of performed work, the confirmation of the amount of optimum foreign sources, has been occured at the end of the second part. in the thirt nart, by going to the practice level of the subject, the use of foreign source in productive constitutions related to the Group of Eti Companies, has been examined. In the practice session, after definition of Grouo, it has been found useful to divide the subject in to three parts and practice has examined in three parts as confirmation of fequired foreign sources, the finance ani the productivity of fireign sources and commenting on the results and advices. As you will recognisefrom the names of the first two parts, appealing to the practice of scientific base, the required sources have been found out by means of methods expained in the first part. In the second part, by making use of scientific va lues occured in the second part, after explaining the financies fhich debting, has caused in the Group, and the productivities of these debts, The effects the t the use of foreign source has caused in Group profitability have been confirmed. At the end of the second par£, an ootimum for* of source has been chosen for Group productive companies. At the en-! of third part, by making use of scientific values and practicing results, a general comment has been done and also by taking care of the results of this comment in the subject, certain advices have been offered to the Group. After conbination of scientific values and practicing result, important data that we got in our project named as Anal- sis of Using Foreign Source in Productive Constitutions has totally been given in the last part.