Balık yağı içerikli gıda takviyelerinin oksidatif kaliteleri ve ağır metal yönünden değerlendirilmesi
Assessment of fish oil containing food supplements in terms of oxidative quality and heavy metal
- Tez No: 691498
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ω3 uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengin olan balık yağı takviyeleri, dünya çapında en yaygın kullanılan besin takviyeleri arasındadır ve milyonlarca insan tarafından düzenli olarak tüketilmektedir. Balık yağı takviyeleri oksidatif bozulmaya karşı oldukça hassas olduğundan ve ağır metaller içerebildiğinden, bu ürünlerin güvenliği ve kalitesi halk sağlığı için son derece önemlidir. Bu çalışmanın amacı, pazarlarda en çok satan balık yağı diyet takviyelerinin yağ asidi bileşimini, ürün etiketinde belirtilen içerikle karşılaştırmak ve oksidatif nitelikleri ve ağır metal içeriğini değerlendirmektir. Bu çalışmada on marka balık yağı kapsülü (K) ve on marka balık yağı şurubu (S) araştırılmıştır. Kapsül gruplarının tamamı etiket bilgisini teyit ederken, şurup gruplarının üçte birinin belirtilen içeriğin altında olduğu gözlemlenmiştir. Tüm balık yağı kapsüllerinin ve şuruplarının PV'si sırasıyla 1.97-2.89 mEq/kg ve 2.22-18.30 mEq/kg aralığında bulunmuştur. FFA değerlerine gelince, K4, S6, S9 ve S10 gruplarının yüksek kaliteli yağlar için önerilen %3 oleik asit limitinin üzerinde olduğu gözlemlenmiştir. Ancak tüm gruplarda TBAR değerleri 1 mg MA/kg'ın altında bulunmuştur. Bu çalışmada incelenen tüm balık yağı takviyelerinin As (0.50-4.19 µg/g), Cd (0.14 µg/g bir grup için tespit edildi, K5), Cu (tespit edilmedi), Fe (0.32- 15.7 µg/g) ve Hg (≤ 0.1 µg/g) bakımından belirtilen sınırlar içerisinde olduğu belirlenmiştir. Öte yandan, kapsül grubundan iki balık yağı takviyesi (K6 için 0.17 ve K8 için 1.01 µg/g) ve şurup grubundan bir grup (S10 için 0.29 µg/g) Pb açısından tavsiye edilen limiti (0.1 mg/kg) aşmıştır. Şurup formundaki balık yağlarının kimyasal kalitesinin iyileştirilmesi ve içerik açısından güvenilirliğinin artırılması gerektiği sonucuna varılabilir. Ağır metaller göz önüne alındığında balık yağı ürünlerinin daha sıkı takip edilmesi önemli görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Fish oil supplements, rich in ω3 long-chain polyunsaturated fatty acids, are among the most widely used nutritional supplements worldwide and are regularly consumed by millions of people. Because fish oil supplements are highly susceptible to oxidative degradation and may contain heavy metals, the safety and quality of these products are extremely significant to public health. The aim of this study was to determine the fatty acid composition of top-selling fish oil dietary supplements in the markets for comparison with the claimed content on the product label, and to assess of the oxidative qualities and heavy metal contents. In this study, ten brands of fish oil capsules (K) and ten brands of fish oil syrup (S) were investigated. While all the capsule groups confirmed the label information, it was observed that one third of the syrup groups had less than the specified content. The PV of all fish oil capsules and syrups were found in the range of 1.97-2.89 mEq/kg and 2.22-18.30 mEq/kg, respectively. As for FFA values, it was observed that the K4, S6, S9 and S10 groups were above the 3% oleic acid limit recommended for high quality oils. However, TBARs values were found below 1 mg MA/kg in all groups. All fish oil supplements examined in this study were within the limits specified in terms of As (0.50-4.19 µg/g), Cd (0.14 µg/g detected for one group, K5), Cu (not detected), Fe (0.32-15.7 µg/g) and Hg (≤ 0.1 µg/g). On the other hand, two fish oil supplements from the capsule group (0.17 for K6 and 1.01 µg/g for K8) and one group from the syrup group (0.29 µg/g for S10) exceeded the recommended limit in terms of Pb (0.1 mg/kg). It can be concluded that the chemical quality of fish oils in syrup form needs to be improved and their reliability in terms of content should be increased. Considering the heavy metals, it seems important to follow up the fish oil products more strictly.