Dysdera crocata C.L Koch, 1838 türünün, zehir bezinin morfolojik yapısının taramalı elektron mikroskopla belirlenmesi (Arachnida: Araneae)
Morphological structure of Dysdera crocata's venom gland C.L Koch, 1838 spider species with scanning electron microscope (Arachnida: Araneae)
  1. Tez No: 691497
  2. Yazar: HABİBE HİLAL KÜÇÜKAKIN TELLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada Dysdera crocata C.L Koch, 1838 örümcek türünün, zehir bezinin morfolojik yapısı taramalı elektron mikroskop kullanılarak (SEM) incelenmiştir. Prosoma'da yer alan zehir aygıtı, bir çift keliser ile bir çift zehir bezinden oluşmuştur. Keliserlerin her biri, kıllarla kaplı olan şişkin bir bazal parça ve hareketli bir zehir dişine sahiptir. Dişin uca yakın kısmında bir zehir deliği yer almaktadır. Zehir dişinin dış yüzeyinde düzgün ve paralel dizilmiş oluklar bulunmaktadır. Bu oluğun her iki tarafı kutikular dişler ile örtülüdür. Zehir bezleri silindirik yapıdadır. Bezlerin etrafı tamamen çizgili kas lifleri ile sarılmıştır. Bu kas liflerinin kasılmasıyla zehir bezinde üretilen zehir bir kanal vasıtasıyla zehir dişine gelmekte ve burada yer alan zehir deliğinden dışarıya verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, morphological structure of the venom apparatus of Dysdera crocata C.L Koch, 1838 was studied using scanning electron microscope (SEM). Venom apparatus situated in the prosoma is composed of a pair of chelicerae and venom glands. Each chelicera consists of two parts, a stout basal part covered by hair, and a movable venom fang. A venom pore is situated on subterminal part of the fang. There are parallel grooves at out surface of the venom fang. Just below the venom fang, there is a chelicera groove next to the teeth. Each side of the groove is covered with cuticular teeth. Venom glands are cylindrical. Each gland is surrounded by completely striated muscular fibers. The venom produced in the venom glands by contraction of these muscular fibers is ejected into the venom fang through a canal, and is thrown out by the venom pore.