Hekzahidrokinolin türevlerinin sentezi, sitotoksik özelliklerinin, ros oluşturma potansiyellerinin ve enflamasyon mediyatörleri üzerine etkilerinin ın vitro değerlendirilmesi
Synthesis, in vitro evaluation of cytotoxic properties, ros generation potentials and effects on inflammation mediators of hexahydroquinoline derivatives
- Tez No: 691539
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHİME ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmada enflamatuvar mediyatörler üzerinde antienflamatuvar aktivite göstermesi beklenen alkil 2,6,6-trimetil-4-(disübstitüe fenil)-5-okso-1,4,5,6,7,8-hekzahidrokinolin-3-karboksilat (Bileşik 1a-1f, 2a-2f, 3a-3f ve 4a-4f) yapısına sahip 24 adet yeni bileşik sentezlenmiştir. Bileşikler 4,4-dimetil-1,3-siklohekzandion ile çeşitli alkil asetoasetat ve disübstitüe benzaldehit türevlerinin amonyum asetat varlığında modifiye Hantzsch reaksiyonu sonucu elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin erime dereceleri belirlenmiş, yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve HRMS yöntemleriyle kanıtlanmıştır. Bileşiklerin farklı konsantrasyonlardaki sitotoksik özellikleri 3T3 ve HepG2 hücre hatlarında MTT yöntemiyle incelenmiştir. Hücre canlılığını en az azaltan 12 bileşik biyolojik aktivite deneyleri için seçilmiştir. Seçilen bileşiklerin hücre içi ROS düzeylerine ve enflamatuvar sitokinlerin protein düzeylerine etkileri HepG2 hücre hattında sandviç ELISA kitlerinde ölçülmüştür. Bu deneyler sonucunda bileşik 1b'nin hücre içi ROS, IL-6 ve IL-1β düzeylerini istatistiksel olarak anlamlı fark oluşturacak şekilde azalttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, novel 24 compounds with alkyl 2,6,6-trimethyl-4-(disubstituted phenyl)-5-oxo-1,4,5,6,7,8-hexahydroquinoline-3-carboxylate (Compound 1a-1f, 2a-2f, 3a-3f and 4a-4f) structure which is expected to show anti-inflammatory activity on inflammatory mediators were synthesized. The compounds were obtained by the modified Hantzsch reaction of 4,4-dimethyl-1,3-cyclohexanedione and various alkyl acetoacetate and disubstituted benzaldehyde derivatives in the presence of ammonium acetate. The melting points of the synthesized compounds were determined and their structures were proved by IR, 1H-NMR, 13C-NMR and HRMS methods. The cytotoxic properties of the compounds at different concentrations were investigated by MTT method in 3T3 and HepG2 cell lines. Twelve compounds those exhibit minimum cytotoxic properties depending on cell viability values were selected for further biological activity assays. The effects of selected compounds on intracellular ROS levels and protein levels of inflammatory cytokines were measured in sandwich ELISA kits in HepG2 cell line. As a result of these experiments, it was found that compound 1b decreased intracellular ROS, IL-6 and IL-1β levels with a statistically significant difference.