Blockchain teknolojisi ve finans sektörüne etkisi üzerine bir inceleme
A review of blockchain technology and its impact on the financial sector
- Tez No: 691570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bilgiye, uzmanlığa ve teknolojiye dayalı olan finans sektörü, teknolojik gelişmelerden ve fırsatlardan istifade ederek faaliyetini sürdüren, aynı zamanda bu gelişmelerin baskısı altında olan ve çoğu zaman bunların ilk uygulayıcılarından olan bir sektördür. Her teknolojik gelişmede olduğu gibi, 2008 yılında duyulmaya başlandığı günden bu yana köklü değişim ve dönüşümler geçirerek hızlı bir ivmeyle büyümeye devam eden blokzincir teknolojisi ve bu teknolojiye dayalı olan kripto paralar, adeta bir devrim olarak anılmaktadır. Elbette bu teknolojinin meydana getirdiği ve yakın gelecekte getirmeye devam edeceği düşünülen dönüşümlerden en yoğun şekilde etkilenecek sektör finans sektörüdür. Bu çalışmada blokzincir ve kripto paralar, finans sektörü odağında ele alınmıştır. Bu doğrultuda yapılan bir nitel araştırmayla, bu teknolojinin finans sektörüne olası etkileri, avantajları, dezavantajlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yarı yapılandırılmış görüşmeler çerçevesinde blokzincir ve kripto paralarla ilgili bilgi ve deneyim sahibi olan, bu konuda belirli bir geçmişe sahip olan katılımcılarla görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerden elde edilen bulgular, betimsel analiz esasına dayalı olarak sunulmuş; belirli temalara göre özetlenerek sonuçlanmıştır. Bu sonuçlara dayalı olarak blokzincir teknolojisinin ve kripto paraların finans sektörüne olası etkilerine yönelik olarak birtakım çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The finance sector, which is based on knowledge, expertise and technology, is a sector that continues its activities by taking advantage of technological developments and opportunities, and is also under the pressure of these developments and is often one of the first implementers of these developments. As in every technological development, the blockchain technology, which has been growing rapidly by going through radical changes and transformations since the day it started to be heard in 2008, and the cryptocurrencies based on this technology are referred to as a revolution. The sector that will be most heavily affected by the transformations brought about by this technology and expected to continue in the near future is the financial sector. In this study, blockchain and cryptocurrencies are handled in the financial sector. With a qualitative research conducted in this direction, it is aimed to examine the possible effects, advantages and disadvantages of this technology on the financial sector. For this purpose, within the framework of semi-structured interviews, interviews were made with participants who have knowledge and experience about blockchain and cryptocurrencies and have a specific background in this regard. Findings obtained from these interviews were presented on the basis of descriptive analysis; It was concluded by summarizing according to certain themes. Based on these results, some inferences have been made regarding the possible effects of blockchain technology and cryptocurrencies on the financial sector.