Fen bilimleri öğretmenlerinin laboratuvar kullanımı ve güvenliği ile ilgili bilgi düzeylerinin belirlenmesi ve bazı değişkenler açısından incelenmesi
Determining the knowledge levels of science teachers about laboratory use and safety and analyzing them in regards to certain variables
  1. Tez No: 691568
  2. Yazar: EKİN CİCİK ÖZSALTIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜN BİNZET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, araştırmacı tarafından“Laboratuvar Kullanımı ve Güvenliği Bilgi Düzeyi Testi”geliştirilmiştir. Geliştirilen bilgi düzeyi testi, 2020-2021 Eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Mersin ili ve ilçe ortaokullarında görev yapan fen bilimleri öğretmenlerine uygulanarak laboratuvar kullanımı ve güvenliği konusundaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca araştırmada öğretmenin mezuniyet branşı, cinsiyeti, çalıştığı sektör, çalıştığı yerde laboratuvarın olup olmaması, laboratuvar eğitimi alıp almadığı ve öğrenim durumunun hazırlanan bilgi düzeyi testi üzerinde etkisi incelenmiştir. Araştırmada yöntem olarak ilişkisel tarama (survey) modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak bu çalışmada geliştirilen“Laboratuvar Kullanımı ve Güvenliği Bilgi Düzeyi Testi”ile kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS paket programı ile yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, fen bilimleri öğretmenlerinin laboratuvar kullanımı ve güvenliği bilgi düzeylerinin orta seviyede olduğunu, bu bilgi düzeyini etkileyen demografik verilerden de laboratuvar olma durumu, çalıştıkları ilçe ve cinsiyet dışındaki parametreler bakımından katılımcıların aldıkları puanlar arasında istatistiksel bakımdan önemli bir ayrımın olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a“Laboratory Use and Safety Knowledge Level Test”has been developed. It was aimed to determine the knowledge level of laboratory use and safety by applying the developed knowledge level test to science teachers working in central and district secondary schools affiliated to the Ministry of National Education Mersin Provincial Directorate of National Education in the 2020-2021 academic year. In addition, the effect of graduation branch, gender, sector of teachers, whether there is a laboratory in the place where they work, whether they received laboratory training and their educational status on the knowledge level test has been analyzed. The correlational survey model was used in the study as the method. As a data collection tool, the“Laboratory Use and Safety Knowledge Level Test”developed in this study and a personal information form were used. Data analysis were made by SPSS packaged software. The results showed that science teachers' knowledge level of laboratory use and safety was at midlevel, and there was no statistically significant difference between the scores of the participants in terms of having a laboratory where they work, the district they work in, and the parameters other than gender, according to the demographic data affecting this knowledge level.