Ümmehâtü'l-müminîn hakkındaki fıkhî hükümler
Fiqh provisions about the mothers of the believers
- Tez No: 691572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİD NURİ AKGÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Peygamberimizin eşlerine ait fıkhî hükümlerin incelenmesi, Müslümanların ve daha özel olarak Müslüman kadınların hayatları açısından önem taşımaktadır. Bu konunun açıklanması ve izahı sadedinde birçok eser telif edilmiş olup, biz de bu çalışmamızda özellikle kadınların hayatına dair fıkhî hükümleri açıklamada bu önceki çalışmaları takip ederek, örtünme, kadınların avreti, hayız gibi konulara açıklık getirmeye çalıştık. Bu konudaki hareket noktası, özellikle ümmehatü'l-mü'minin tarafından Peygamberimize tevcih edilen sualler ve onun bu sorulara verdiği cevaplar olmuştur. Bu çerçevede, konuya dair ayet ve hadis naslarının doğru anlaşılmasına, önceki çalışmaların çizgisinde bir mütevazı katkı sunmayı hedefleyen tezimiz, günümüzde konu hakkında zihinlerde oluşan bazı istifhamlara da cevap teşkil etme amacındadır.
Özet (Çeviri)
Examining the jurisprudence of the wives of the Prophet is important for the lives of Muslims and more specifically Muslim women. Many works have been written in order to explain and explain this subject, and in this study, we have tried to clarify issues such as veiling, women's awrah, menstruation by following these previous studies, especially in explaining the fiqh provisions about women's life. The starting point in this matter was the questions raised to the Prophet, especially by the Ummehat al-Mu'minin, and the answers he gave to these questions. In this context, our thesis, which aims to make a modest contribution to the correct understanding of the verses and hadiths on the subject, in line with previous studies, also aims to provide an answer to some of the phrases that occur in the minds about the subject today.