Abdülmelik b. Alî el-Bâbî'nin, 'Muhatasar mimmâ leyse fi'r-Ravza ve'l-Minhâc' adlı eserin edisyon kritiği (Kadâ ile Ümmehâtü'l-Evlâd arası)
Critical edition of 'Abd al-Malik b. 'Alî al-Bâbî's 'Muhtasarmimmâ leyse fi'r-Rawza wa'l- Minhâj' (Between Qadâ and Ummehât al-Awlâd)
  1. Tez No: 824081
  2. Yazar: IRFAN ABDULHAQ GBURI AL-IBADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tez, 839/1436 yılında vefat eden Abdülmelik b. Alî el-Bâbî'nin“Muhtasar mimmâ leyse fi'r-Ravza ve'l-Minhâc”adlı eserinin Kadâ bahsinden Ümmehâtü'l-Evlâd bahsine kadar edisyon kritiğini içermektedir. Tahkiki yapılan bölümler şunlardır: Kitâbü'l-Kadâ, Kitâbü'l-Kısmât, Kitâbü'ş-Şehâdât, Kitâbü'd-Davâ ve Kitâbü'l-Beyânât, Kitâbü'l-Itk, Kitâbü't-Tedbîr, Kitâbü'l-Kitâbe ve Kitâbu Ümmehâti'l-Evlâd. Yazar bu kitabı, Şâfiî fıkıh kaynaklarından naklettiği birtakım konulara ayırmıştır. Yazarın konulara yaklaşımı, bölümlerde esneklik, dil kolaylığı ve fikirleri kademeli olarak sunma konusunda esneklik göstermiştir. Ayrıca konuları ele alırken Kur'an-ı Kerim'e, Peygamber Efendimizin sünnetine ve icmaa dayanmaktadır. Şafii fakihlerinin görüşlerinden birden fazla görüş ileri sürerek mukayese etmiştir. Hanefî ve Mâlikî mezheplerinin görüşleri ile karşılaştırmıştır. Ayrıca İmam Şafii'nin mezheb-i kadim ve mezhebi cedidi olan fetvalarına temas etmiştir. Kitap, döneminin çağdaş fıkıh meselelerinden bahsetmesiyle, kaybolan kaynaklardan alıntı yapmasıyla ve İmam Nevevî'nin (El-Ravda) ve (El-Minhac) kitaplarında ele almadığı konuların sunumu ile temayüz etmektedir. Araştırmacı tezi üç bölümde ele almıştır: Birinci bölümde yazarın hayatını detaylıca işlemiştir. İkinci bölümü de ikiye ayırmıştır. Birinci kısımda tahkik edilecek nüsha incelenmiş; ikinci kısımda de yazarın üslubu analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise tahkiki yapılan eser bilgisayar ortamında modern imla kurallarına uygun olarak farklı nüshaları ile karşılaştırılarak yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research deals with the investigation of a book from the traditional jurisprudential sources, which is: A summary of what is not in the kindergarten and the curriculum / from the book of judiciary to the book of mothers of children (a study and investigation), by the scholar Abd al-Malik bin Ali al-Halabi, who died (839/1436).The manuscript includes a set of jurisprudential books, namely the Judiciary Book, the Division Book, the Testimony Book, the Claim and Evidence Book, the Manumission Book, the Tadbeer Book, the Writing Book, and the Children's Mothers Book.The author divided these books into a group of branches and issues that he transferred from the sources of Shafi'i jurisprudence, and the author's approach was flexible in division, ease in language, and gradual in presenting opinions, as was his approach in reasoning based on the invocation of the Noble Qur'an, the honorable Sunnah of the Prophet, and consensus. The author was distinguished by his encyclopedic culture in comparison and inference, so he used to present more than one opinion of the opinions of the Shafi'i jurists, and contrast them with some of them, as he compared them with what was stated by the Malikis and Hanafis, and he sometimes presented his opinion and argued for it with the evidence that came, as he mentioned the doctrine of the imam Al-Shafi'i and his fatwa in the old and new.The researcher divided the research into three chapters: In the first chapter, he studied the author's personal and scientific life, so he mentioned his name, lineage, surname, year of birth, upbringing, elders, students, ethics, scholars' praise for him, and his scientific output. And the methodology of the investigation, and in the second section, the author's methodology and method of protesting, his sources, the advantages of the book and the criticisms of it, and in the third chapter he took care of the investigated text in terms of extracting the effects from the book and the Sunnah, books of jurisprudence, translation for the media, and clarifying strange words and terminology, then he concluded with a conclusion in which he explained the most important results.