Dynamics of rising bubbles and stress measurements through birefringence in viscoelastic liquids
Viskoelastik sıvılarda yükselen kabarcıkların dinamikleri ve çiftkırılım yöntemi ile gerilim ölçümleri
- Tez No: 691578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KEREM UĞUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bir viskoelastik sıvıdaki kabarcık dinamiği, bazı kritik kabarcık hacminde meydana gelen terminal hızdaki süreksizliğin varlığı ve kabarcık kuyruğundaki sivri uç oluşumu ve bunların, kabarcık etrafındaki gerilimle ilişkisi, akış çift kırılım yöntemi ile incelenmiştir. Ağırlıkça %0.10-0.40 poliakrilamid (PAAM) solüsyonları içinde çok geniş hacim aralığında, 5-2000m3, kabarcıklar kullanılmıştır. Terminal hız, PAAM konsantrasyonu ile azalmakta ve kabarcık hacmi ile artıp, plato yapmaktadır. Plato hızı, PAAM konsantrasyonundan bağımsızdır. Terminal hızda süreksizlik gözlemlenmemektedir ve bu şekil parametreleriyle desteklenmektedir; kabarcık daireselliği, küçük ekseni ve eksantrikliklerinin konsantrasyona bağlı olduğu bulunmuştur. Kabarcık hacminin arttırılması, şekli küreselden ovale, sivri uçlu gözyaşı damlasına ve kasket şekillerine değiştirir. Sivri uç oluşumu için kritik kabarcık hacmi, PAAM konsantrayonundan bağımsızdır. 100 ppm sürfaktan, SDS ilavesi, küçük hacimlerde kabarcıkların daha az bozulmasına ve sivri uç oluşumuna yol açar. Büyük kabarcıklar ve seyreltik çözeltiler kabarcıkların yalpalayarak yükselmesine neden olmaktadır. Polimer ve yüzey aktif madde konsantrasyonlarının artması, yanal yön hareketinde bşr artışa yol açmaktadır. PAAM ve hidroksipropil selüloz (HPC) çözeltisi içinde kabarcık etrafındaki retardasyon ve esneme açısı ölçülmüştür. Küçük kabarcıkları için gerilim konsantrasyonla orantılıdır; büyükler içinse kabarcık şekilleri önem kazanır. sıcaklık gradyanının kabarcık dinamiği üzerinde önemli bir etkisi gözlemlenmemiştir. Schlieren yöntemi ile zayıf konveksiyon desenleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Bubble dynamics in a viscoelastic liquid are studied to check the existence of a discontinuity in the terminal velocity that occurs at some critical bubble volume and cusp formation at the bubble tail and their relation with the stress around the bubble, which is measured through ow birefringence. A wide range of bubble volumes, 5-2000 mm3 in 0.10-0.40 wt% polyacrylamide (PAAM) solutions is employed. The terminal velocity decreases with PAAM concentration and increases with bubble volume but plateaus. The plateau velocity is independent of PAAM concentration. No discontinuity in the terminal velocity is observed, which is supported by the bubble shape parameters of which circularity, the minor axis, and eccentricities are found to be concentration-dependent. Increasing the bubble volume changes the shape from spherical to prolate, teardrop with a cusp and cap-shapes. The critical bubble volume for the cusp formation is independent of the PAAM concentration. With the addition of 100 ppm surfactant SDS leads less distortion of the bubbles and cusp formation at smaller volumes. Large bubbles and dilute solutions cause bubbles wobbling. Increasing the PAAM and the surfactant concentrations shows an increase in the lateral direction motion. The retardance and the stretching angle around the bubble are measured for PAAM and hydroxypropyl cellulose (HPC) solution. For small bubbles, the stress is proportional to the concentration; whereas for large ones, bubble shapes become important for the stress. No signi_cant e_ect of the temperature gradient on the bubble dynamics is observed. Weak convection patterns are seen through Schlieren method.