Empirical analysis of online sales data with implications to pricing
Çevrimiçi satış verilerinin deneysel analizi ve fiyatlandırmaya etkileri
  1. Tez No: 691579
  2. Yazar: MERT ÇALLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çevrimiçi satış dinamikleri fiyat ve satış miktarı arasındaki ilişki gözetilerek incelenmiştir. Bir çevrimiçi alışveriş platformu üzerinde Apple, Samsung ve Huawei marka akıllı telefonların 376 günlük satış verisi analiz edilmiştir. Fiyat ve satış miktarının birbirlerini karşılıklı etkileme durumundan dolayı elde edilecek sonuçlarda sapma beklenmektedir. Bu nedenle, araç değişkenler kullanılarak İki Aşamalı En Küçük Kareler yöntemi ile regresyon modellemesi yapılmıştır. Modellerde bağımsız değişken olarak ürün fiyatı, bağımlı değişken olarak ise satış miktarı, bazı kontrol ve araç değişkenleri ile birlikte kullanılmıştır. Araç değişkenlerinin fiyat ile ilişkili ancak satış miktarından bağımsız olması gözetilmiştir. Birkaç ürün belirlenmiş ve günlük veriler ile parametrik analiz yapılmıştır. Ürün fiyatının ve stoksuz kalan satıcıların oranının satış miktarı üzerinde etkili olduğu istatistiksel olarak gösterilmiştir. Aynı zamanda, karşılıklı ilişki kaynaklı oluşacak sapma da Sıradan En Küçük Kareler Yöntemi ile oluşturulan model sonuçları üzerinden saptanmıştır. Ek olarak, sıfır satış bilgilerine sahip olunduğu için bu bilgi harici yapılan analiz ile aradaki farklar belirlenerek bu anlamda da oluşacak sapma gösterilmiştir. Satış dinamiğini açıklamanın dışında bu modeller satış miktarı tahmini için de kullanılmıştır. Bunların yanı sıra, Multinomail Logit model ile müşterilerin çevrimiçi alışveriş platformu üzerindeki satın alma davranışları açıklanmıştır. Tüketicilerin ürün seçiminde daha kararlı oldukları ve önce bu kararı vererek daha sonra o ürünün satıcıları arasında seçim yaptıkları sonucuna varılmıştır. Bununla paralel olarak, marka değeri ve/veya satıcı servisi gibi bazı özelliklerin satın alma davranışına etkileri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Sales dynamics are investigated on a multi-seller online platform through analyzing the relationship between price and quantity. 376 days long sales transaction data of smart phones by Apple, Samsung and Huawei are observed. Since there is simultaneous causality between price and quantity, instrumental variables (IV) are identified and used in regression models to fix the bias in results. Two-stage Least Squares Regression (2SLS) models are formed including price as endogenous variable and quantity. Instrumental variables which are correlated with endogenous variable (price) and independent of the error term are put in these models with controls. A parametric analysis is conducted through several products with daily data. Price and ratio of stock-out sellers of the product are found significantly effective on sales quantity. Moreover, simultaneous bias which is fixed by 2SLS regression models is shown over several models through comparison with Ordinary Least Squares (OLS) regression results. Additionally, since the data observed includes zero sales price data, the selection bias (which would exist if this information is excluded) is fixed and shown. Besides describing the dynamics, these models are also used for predicting sales quantity. On the other hand, consumer choice models are formed as Multinomial Logit to describe consumer choice behaviour on the online platform during the time observed. Model results confirm that customers are more determined in their product selection and first decide on the product then compare among its sellers. Some features like brand reputation, seller service are found to be significantly effective on consumer choices.