Eugen Fink'in oyun kavramı
The concept of play of Eugen Fink
- Tez No: 691599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez, Eugen Fink'te Spiel (Oyun) kavramının varoluşsal boyutu üzerinden bir değerlendirmeyi içermektedir. 3 bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde oyun kavramına ilişkin genel bir tanımlamaya, sahip olduğu özelliklere, temel unsurlarına ve etimolojik kökenine değinilmektedir. İkinci bölümde Fink'in oyun kavramının üzerinde durduğu felsefi boyutu Herakleitos, Platon, Schiller, Nietzsche, Huizinga, L. Wittgenstein ve Heidegger üzerinden ele alınmaktadır. Üçüncü Bölümde Fink'in ele aldığı ve sorunlaştırdığı insani oyun ve onun varoluşsal boyutu, kült oyun kavramı, mitosun oyun yorumu, insan varoluşunun dünya ile ilişkisi ve oyun olarak dünya konusu ele alınmaktadır. Son olarak Fink'in oyun kavramını ele alış tarzı tartışılmakta ve genel bir değerlendirme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis includes an evaluation on the existential dimension of the concept of Spiel (Game/Play) in Eugen Fink. In the first part of our study, which consists of 3 parts, a general definition of the concept of game/play, its features and basic elements and etymological origin are mentioned. In the second part, the philosophical dimension of the concept of play, which Fink emphasizes, is discussed through Heraclitus, Plato, Schiller, Nietzsche, Huizinga, L. Wittgenstein and Heidegger. In the third chapter, the human game/play and its existential dimension, which Fink discusses and problematizes, the concept of cult game/play, the interpretation of the myths, the relationship of human existence with the world and the world as a game/play are discussed. Finally, Fink's approach to the concept of game is discussed and a general evaluation is made.