Modern dönemde oyun olarak sanat
Art as play in modern period
- Tez No: 844286
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP MÜNTEHA KOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Oyunun ilk kavramsal izlerine Herakleitos'un fragmanlarında, Platon ve Aristoteles'in felsefesinde rastlanmaktadır. Oyun kuramından sanatla ilişkisi üzerinden ilk kez bahseden Friedrich V. Schiller olmuştur. Oyunun kültürün temelini oluşturduğunu iddia eden Huizinga, alanın en önemli çalışmalarından birini yapmış ve Homo Ludens kavramını literatüre kazandırmıştır. Friedrich Nietzsche, oyunun sanatla bağlantılarını güçlendirmiştir. Onun görüşlerinden etkilen Eugen Fink, oyunu bir femonen olarak görmüş ve felsefi sisteminin temeline yerleştirmiştir. Çağdaş düşünürlerden Hans-Georg Gadamer ise oyun ve sanat eseri deneyimleri üzerinden, oyunun ontolojisini incelemiş ve festivaller, ritüeller, ayinler ve spor müsabakaları gibi kolektif oyunlarda etkili olan seyirci figürünün önemini ortaya çıkarmıştır. Bu tezin genel amacı bahsi geçen düşünürlerin oyuna dair görüşlerini ve oyun kuramlarını incelemektir. Ayrıca bu tez, ortak bir oyun tanımına ulaşmayı, bu sayede oyun olarak sanatın kapsamını ve önemini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The first conceptual traces of play can be found in the fragments of Heraclitus and the philosophy of Plato and Aristotle. Friedrich V. Schiller was the first to mention game theory in relation to art. Huizinga, who claimed that play forms the basis of culture, made one of the most important studies in the field and introduced the term Homo Ludens to the literature. Friedrich Nietzsche strengthened the connections of play with art. Eugen Fink, influenced by his views, saw the game as a femonen and placed it at the basis of his philosophical system. Contemporary thinker Hans-Georg Gadamer, on the other hand, analyzed the ontology of play through the experiences of play and artwork, and revealed the importance of the spectator figure, which is effective in collective games such as festivals, rituals, rites and sports competitions. The general aim of this thesis is to examine these thinkers' views on play and their theories of play. In addition, this thesis aims to reach a common definition of play, to reveal the scope and importance of art as play.