Kur'an-ı Kerim'de askeri terbiye: Enfal suresi örneği
Military education in Holy Kuran: Surah of Anfal case
- Tez No: 691612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİD NURİ AKGÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tezimiz İslam'da askeri terbiye kavramını incelemeyi ve bu konunun ehemmiyetini vurgulamayı hedeflemektedir. Tezimizde öncelikle, askeri terbiyenin önemi, başlıca meseleleri, hedefleri ve hükmü incelenmekte, dayandığı temel esaslar ve kuralllar belirlenmektedir. Ayrıca, askeri yönetimler, bunların İslam tarihinde geçirdiği aşamalar gösterilmektedir. Tez bu genel kavramsal çerçeveden sonra, Enfal suresi özelinde konuya yaklaşmakta, surenin özellikleri, esbab-ı nüzul, surenin inmesine eşlik eden hadiseler ile askeri eğitim, askeri tecrübeler ve sonuçları irdelenmektedir. Surede de temas edilen bir komutan olarak Hz. Peygamber ve ordusu ile ilişkisi, barış ve savaş süreçlerinde, ayrıca hicret mefhumu çerçevesinde nebevi örnekliklere bakılmıştır. Tezde, betimleyici yöntemlerle muhteva tahliline dayalı bir üslup benimsenmiştir. Tez, araştırmacının vardığı sonuçlar ve sunduğu öneriler ile bitmektedir.
Özet (Çeviri)
Our thesis aims to examine the concept of military decency in Islam and to emphasize the importance of this subject. In our thesis, first of all, the importance of military decency, its main issues, objectives and judgment are examined, and the basic principles and rules on which it is based are determined. In addition, military administrations and the stages they went through in the history of Islam are shown. After this general conceptual framework, the thesis approaches the subject in particular of the Surah Anfal, and examines the characteristics of the surah, the esbab-ı nuzul, the events accompanying the descent of the surah, and military training, military experiences and results. As a commander mentioned in the Surah, Hz. The Prophet's relationship with the Prophet and his army, during the peace and war processes, as well as the prophetic examples within the framework of the notion of hijrah were examined. In the thesis, a style based on content analysis with descriptive methods has been adopted. The thesis ends with the researcher's conclusions and suggestions.