Hava geçişli bağlama yöntemiyle üretilen dokusuz yüzeylerin mekanik ve geçirgenlik özelliklerine telef oranının etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of waste ratio on the mechanical and permeability characteristics of the non-woven surfaces produced by the air through method
- Tez No: 691618
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN GÜRKAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada hava geçişli bağlama yöntemiyle üretilen dokusuz yüzeylerin mekanik ve geçirgenlik özelliklerine telef oranının etkisi incelenmiştir. Tez kapsamında telef elyafı içermeyen kontrol kumaşı ile birlikte yüzde beş, yüzde on ve yüzde onbeş telef oranlarına sahip hava geçişli bağlama yöntemiyle metrekarede seksen gram ağırlığındaki dokusuz yüzeyler üretilmiştir. Çalışmanın amacı, geri dönüşüm yoluyla tekrar kullanılan telef elyafı oranının üretilen dokusuz yüzeyli kumaşların mekanik ve geçirgenlik özellikleri üzerine etkisinin olup olmadığını incelemektir. Üretilen kumaşlara gramaj, kalınlık, hava geçirgenliği, su buharı geçirgenliği, mukavemet, uzama, eğilme dayanımı, boncuklanma ve su emicilik testleri uygulanmıştır. Ayrıca SEM analizi görüntülerinden de faydalanılmıştır. Yapılan testler sonucunda kopma mukavemeti değerlerinin makine yönünde telef oranı doğrultusunda doğrusal bir azalma göstermediği ve makine eni yönünde değerlerin birbirine yakın olduğu gözlemlenmiştir. Hava geçirgenliğinin telef oranının artmasıyla azaldığı, su emiciliğin ise telef oranının artmasıyla arttığı gözlemlenmiştir. Su buharı geçirgenlik değerlerinde ise herhangi bir eğilim ve değerler arasında büyük farklılıklar gözlemlenmemiştir. Eğilme dayanımı değerlerinin makine eni yönünde telef oranının artmasıyla azaldığı gözlenirken makine yönünde kumaş numunelerinin eğilme dayanımları ölçülememiştir. Boncuklanma testinde kumaş yapısından dolayı numunelerde deformasyon ve yırtılmalar gözlemlenmiştir. Yapılan testler sonucunda telefin hava geçişli bağlama yöntemiyle üretilen dokusuz yüzeylerde kullanabileceği, telef oranı miktarının son kullanıcının talepleri doğrultusunda artırılıp azaltılabileceği, telef kullanımıyla geri dönüşüme ve atıkların geri kazanımıyla çevreye katkı sağlayabileceği, üretim maliyetlerinin düşürülebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of waste rate on the mechanical and permeability properties of nonwovens produced by air through bonding was investigated. Within the scope of the thesis, nonwovens with a waste fiber-free reference fabric and five percent, ten percent and fifteen percent waste rates of eighty gram per square meters , were produced with air through bonding. The aim of the study was to investigate whether the ratio of waste fibers reused by recycling had an effect on the mechanical and permeability properties of the nonwoven fabrics produced. Weight and thickness, air permeability, water vapor permeability, fabric strength and elongation, bending rigidity, pilling and water absorbency tests were performed to the fabrics. In addition, images of SEM analysis were also used. As a result of the experiments, it was observed that the tensile strength values in the machine direction did not show a linear decrease in the direction of the waste rate as expected and the values in the cross direction were close to each other. It was observed that both air permeability and water absorbency decreased with increasing waste rate. On the other hand, no trends and no differences between the water vapor permeability values of the diferent fabrics consisting of different waste fibre percentages were observed. The bending rigidty values decreased by increasing the waste ratio in the cross direction, but the bending rigidity values of the fabric samples in the machine direction were not measured. In the pilling tests, deformation and tears were observed in the samples due to the fabric structure. As a result of the experiments, it was concluded that waste fibre can be used on nonwovens produced by air thorugh bonding method, the amount of waste can be increased and/or decreased in line with the demands of the end user, and can contribute to the environment by recycling and recycling of waste, and production costs can be reduced.