Haute couture giysilere yönelik dijital baskı tasarımı ve farklı materyal arayışları
Digital printing design for haute couture clothes and seeking different materials
  1. Tez No: 691619
  2. Yazar: MERVE NUR ATICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHRİBAN ÖZLENEN İŞMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giyim, gelişen teknoloji ve değişen kültürel değer yargıları ile tüketici yaşam standartlarını yükseltmekte, farklı gruplar, beklentiler ve etkileşimlerle günümüzde giyinmek ihtiyacımızı karşılamanın çok ötesine geçerek farklı platformlarda karşımıza çıkmaktadır. Bu etkileşimlerle birlikte, tekstil endüstrisinin ve tekstillerin büyük bir tüketici kitlesine sahip olan giyim, en yüksek düzeyde çeşitli alternatifler ile ortaya çıkmaktadır. Dijital tekstil teknolojilerinin gelişimi ile dijital tasarım ve imajların tekstilde olduğu kadar birçok alanda kullanımı da kaçınılmazdır. İşte bu bağlamda; teknolojiyle birlikte gelen dijital sanatların gelişimi göz önünde bulundurularak Haute Couture giysilere yönelik yapılan araştırmalar, sanatçı ve tasarımcılar örnekleriyle incelenmiştir. Kavram olarak Haute Couture giyimde dijital baskı ve farklı materyal kullanan sanatçı ve tasarımcılara örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Clothing raises the living standards of consumers with developing technology and changing cultural value judgments, and today, with different groups, expectations and interactions, it goes far beyond meeting our needs and appears on different platforms. With these interactions, clothing, which has a large consumer mass of the textile industry and textiles, emerges with various alternatives at the highest level. With the development of digital textile technologies, the use of digital design and images in many fields as well as in textiles is inevitable. Here in this context; Considering the development of digital arts that come with technology, researches on Haute Couture garments are examined with the examples of artists and designers. As a concept, examples of artists and designers who use digital printing and different materials in Haute Couture clothing are given.