Investigation of luminaire and room's properties on uniform lighting in a home example.
Armatür ve oda özelliklerinin bir ev örneği üzerinde homejen aydınlığa etkisinin incelenmesi.
  1. Tez No: 691643
  2. Yazar: SÜMEYRA ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NECMEDDİN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Optik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Aydınlık sistemindeki temel hedef net görüntüyü sağlamaktır. Ofisler, türlü çalışma alanları, konutlar, yol aydınlatması, avmler, hastaneler ve güvenlik alanlarında net görüntü sistemini sağlamak çok önemlidir. İnsan gözünün farklı ortamlarda farklı ışık seviyelerine adapte olması zaman alır. Bundan dolayı ortam aydınlığında homojen görüntü bir başka deyişle düzgünlük aranır. Aydınlık seviyesi sadece ortamdaki nesneler değil, boş odalarla sınırlı tüm standart planlama yöntemleri ve çoğu aydınlatma bilgisayar programı dikkate alınarak planlanmalıdır. Bu durumu ele almak için odalardaki aydınlık ve parlaklık dağılımlarının hesaplanmasını sağlayan DIALux programı geliştirilmiştir. Bu çalışmada LED armatürler ile yaygın bir şekilde kullanılan ev aydınlatma tasarımı yapılmıştır ve bu tasarım üzerinde değiştirmeler yapılarak aydınlık hesaplamaları karşılaştırılmıştır. Dolayısı ile aydınlatma sistemlerini, armatürleri, hesaplama yöntemlerini ve kullanılan programla beraber doğan sonuçları incelenecek ve denetlenecektir.
Özet (Çeviri)
The main goal in the lighting system is to provide a clear image. It is very important to provide a clear image system in offices, various work areas, residences, road lighting, shopping malls, hospitals and security areas. It takes time for the human eye to adapt to different light levels in different environments. Therefore, a homogeneous image, in other words utility, is sought in ambient light. The illuminance level should be planned taking into account all the standard planning methods limited to empty rooms, not just the objects in the environment. In order to address this situation, the DIALux program has been developed, which provides the calculation of the luminance and brightness distributions in the rooms. In this study, a home lighting design, which is widely used with LED luminaires, was made and the illumination calculations were compared by making changes on this design. Therefore, the lighting systems, luminaires, calculation methods and the results arising from the program used will be examined and inspected.