Troia dönemi seramikleri üslup özelliklerinin çağdaş karo tasarımlarında uygulanması
The application of the stylistic features of trojan ceramics in contemporary tile designs
- Tez No: 691644
- Danışmanlar: PROF. HALİL YOLERİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Seramik ve Cam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Çanakkale'ye yaklaşık 30 km uzaklıkta, İntepe'deki Tevfikiye köyü yakınlarında yer alan ve Dünyadaki en ünlü antik kentlerden birisi olan Truva'da, M.Ö. 3.000'li yıllarda, Erken Bronz Çağı'yla başlayan yerleşim, Romalılarla son bulmuştur. Yaklaşık olarak 5.000 yıllık bir geçmişe sahip olan antik kent, tarih boyunca defalarca kurulup yıkılan dokuz katmandan oluşmaktadır. Her bir katmanın enkazından elde edilen veriler sonucu yerleşimlerde kullanılan seramiklerin üslup özellikleri, bir önceki yerleşimle olan benzerlik ve farklılıkları gözler önüne serilmeye çalışılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda, estetik kaygı ile dekorasyonda yaratıcılığı arttıracak, özgün ve kaliteli mekanlar oluşturulmasına katkı sağlayabilecek, alternatif seramik karolar tasarlanmıştır. Kaliteli ham madde rezervleri, vasıflı iş gücü, modern teknolojiyi takip edebilme gibi avantajlarıyla seramik karo üretiminde Dünya'da hem üretim kapasitesi hem de kalite ve maliyet değerlendirmeleri bakımından üst sıralarda yer alan ülkemizin, tarihi ve kültürel değerlerinden faydalanarak oluşturulan yenilikçi tasarım anlayışıyla, yurt dışı kaynaklı tasarımları azaltmasına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, Troia Antik Kentine ait seramiklerden ilham alınarak tasarlanmış karoların, Coreldraw ve Photoshop programlarının yardımıyla, bilgisayar ortamına geçirilme ve fabrikada nihai ürün haline dönüştürülme aşamaları görsellerle desteklenerek aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The settlement, which started in the Early Bronze Age in the 3000s BCE in Troy, which is located near the Tevfikiye village in İntepe 30 km from the provincial center of Çanakkale and one of the most famous ancient cities in the world, ended with the Romans. The ancient city that has a history of about 5,000 years consists of nine layers that have been built and destroyed countless times throughout history. Based on the data obtained from the ruins of each layer, it was aimed to present the stylistic properties of ceramics used in the settlements and the similarities and differences in comparison to the previous settlements. According to the obtained data, alternative ceramic tiles that would increase creativity in decoration and contribute to the formation of unique and quality spaces were designed with aesthetic concerns. It was aimed to contribute to reducing foreign-sourced designs in Turkey, which ranks high in the world in terms of both production capacity and assessments of quality and cost in ceramic tile production with its quality raw material deposits, qualified labor and advantages such as its ability to keep up with modern technology, with an innovative design approach created by utilizing the country's historical and cultural values. Within the scope of the study, the stages of transferring tiles designed with inspiration from ceramics belonging to the Ancient City of Troy into the computer environment with the help of the CorelDraw and Photoshop programs and their transformation into final products at the factory are presented by utilizing visuals.