Türkiye'de yetişen bazı sığırkuyruğu (Sıracaotugiller)/ Verbascum L. (Scrophularıaceae) türlerinin antioksidan potansiyelinin araştırılması
Investigation of antioxidant potential of some mullein(Figwort family) / Verbascum L. (Scrophulariaceae) speciesgrowing in Turkey
  1. Tez No: 691647
  2. Yazar: SİNEM GÜZELVARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada ülkemizde yetişen Verbascum cinsine ait olan 15 türün antioksidan potansiyelleri belirlenmiştir. Bu türler şunlardır: V. serratifolium Hub.-Mor., V. basivelatum Hub.-Mor., V. bugulifolium Lam., V. yurtkuranianum Kaynak, Daşkın & Yılmaz, V. afyonense Hub-Mor., V. ovalifolium Donn ex Sims, V. prusianum Boiss., V. bithynicum Boiss., V. degenii Verh., V. olympicum Boiss., V. stenostachyum Hub.-Mor., V. vacillans Murb., V. gypsicola M. Vural & Aydoğdu, V. speciosum Schrader ve V. cheiranthifolium Boiss. Yaprakları kurutulan bu türlerden metanol özütleri hazırlanarak DPPH radikalini süpürücü aktivite, ABTS radikal katyonunu süpürücü aktivite, indirgeyici güç potansiyeli, toplam fenolik madde analizi ve toplam flavonoid madde miktarları belirlenmiştir. DPPH ve ABTS radikalini süpürücü aktivitenin belirlenmesi için IC50 değerleri hesaplanmıştır. Hem DPPH radikalini süpürücü aktivite hem de ABTS radikal katyonunu süpürücü aktivite deney verilerine göre V. degenii, V. basivelatum, V. bithynicum, V. olympicum ve V. prusianum türleri, en düşük IC50 değerlerine dolayısıyla da en yüksek antioksidan potansiyele sahip türler olarak belirlenmiştir. Bu sonuçlar, indirgeyici güç potansiyeli, toplam fenolik madde ve toplam flavonoid madde deneyleri ile de desteklenmektedir. Genel olarak araştırdığımız türler içinde, kullanılan beş antioksidan tayin yöntemi için, antioksidan içeriği en düşük türler ise V. yurtkuranianum, V. bugulifolium, V. ovalifolium ve V. afyonense olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, antioxidant potentials of 15 species that belonging to the genus Verbascum grown in our country were determined. These species are: V. serratifolium Hub.-Mor., V. basivelatum Hub.-Mor., V. bugulifolium Lam., V. yurtkuranianum Kaynak, Daşkın & Yılmaz, V. afyonense Hub-Mor., V. ovalifolium Donn ex Sims, V. prusianum Boiss., V. bithynicum Boiss., V. degenii Verh., V. olympicum Boiss., V. stenostachyum Hub.-Mor., V. vacillans Murb., V. gypsicola M. Vural & Aydoğdu, V. speciosum Schrader and V. cheiranthifolium Boiss. Methanol extracts were prepared from these species whose leaves were dried and DPPH radical scavenging activity, ABTS radical cation scavenging activity, reducing power potential, total phenolic substance analysis and total flavonoid substance amounts were determined. IC50 values were calculated to determine the DPPH and ABTS radical scavenging activity. According to both DPPH radical scavenging activity and ABTS radical cation scavenging activity experimental data, V. degenii, V. basivelatum, V. bithynicum, V. olympicum and V. prusianum species were determined as the species with the lowest IC50 values and therefore the highest antioxidant potential. These results are also supported by the reducing power potential, total phenolic substance and total flavonoid substance experiments. In general, among the species we investigated, V. yurtkuranianum, V. bugulifolium, V. ovalifolium and V. afyonense were the species with the lowest antioxidant content for the five antioxidant determination methods used.