Türkiye'de yetişen bazı endemik Seseli L. türleri üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostical researches on some endemic Seseli L. species growing in Turkey
  1. Tez No: 123708
  2. Yazar: ALEV TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİRE ÖZKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
192 ÖZET Türkiye'de Yetişen Bazı Endemik Seseli L. Türleri Üzerinde Farmakognozik Araştırmalar Bu çalışmada Türkiye'de üzerinde yapılmış çalışma bulunmayan Seseli türleri; özellikle de endemik olan türler ile çalışma amaçlanmıştır, öncelikle endemik olan S. gummiferum subsp. corymbosum, S. resinosum, S. hartvigtiye ait örnekler doğadan toplanmıştır. Bu üç endemik türün hem toprak altı hem de toprak üstü kısımlarından hekzan ve etilasetat ile ekstreleri hazırlanmış, bu ekstreler hem ITK hem de YBSK'de karşılaştırılarak içerikleri belirlenmiştir. Madde oranı daha yüksek olduğu düşünülen S. gummiferum subsp. corymbosum ile izolasyon yapılmıştır. Kolon kromatografisi, rekromatografi ve Prep-YBSK kullanılarak yapılan izolasyon sonunda (-)-(3'S,4'S)-3'-asetoksi-4'-izovaIeriloksi-3',4'-dihidroseselin (CC- I), (-)-(3'S,4'S)-3'-asetoksi-4'-anjeloiloksi-3',4'-dihidroseselin (CC-II), (+)-(3'S,4'S)-3'- hidroksi-4'-anjeloiloksi-3',4'-dihidroseseIin (CC-III), (-)-(3'S,4'S)-3'anjeloiloksi-4'- hidroksi-3',4'-dihidroseselin (CC-IV), ostol (7-metoksi-8-izoprenil-kumarin) (CC-V) gibi bileşiklerin yapıları 1H-NMR, 13C-NMR, DEPT, 1H-1H COSY, 1H-13C COSY gibi spektral yöntemlerin yanı sıra fiziksel yöntemlerle de aydınlatılmıştır. Bu bileşiklerden biri bilim dünyası için (CC-I), üçü Seseli cinsi için (CC-II, CC-III, CC-IV) yeni bileşikler olarak bu çalışmada izole edilmiştir. Diğer bir bileşiğin (CC-VI) ise yapısı aydınlanabildiği halde, [3'-asetoksi-4'-izobutiriIoksi-3',4'-dihidroseselin (CC- VI)] stereokimyasal olarak incelenmesine devam edilecektir. Ayrıca bu üç türün yaprak, gövde ve meyva anatomileri incelenerek fotoğraflarla da anatomik görüntüleri desteklenmiş ve birbirleri ile olan farklılıkları ortaya konmuştur. Yine bu üç endemik türün ve Türkiye'de dar bir yayılıma sahip olan S. gummiferum subsp. gummiferum'un, toprak altı ve toprak üstü kısımlarının hekzanlı ekstreleri ile S. gummiferum subsp. corymbosum 'un toprak üstü kısmından Clevenger cihazı ile elde edilmiş uçucu yağının ve izole edilen üç bileşiğin disk difüzyon yöntemi ile antimikrobiyal etkileri incelenmiştir, izole edilen bileşiklerde çalışılan bakterilere ve mantara karşı hiçbir etki gözlenmezken bazı ekstrelerin Staphylococcus aureus suşlanna karşı etkili oldukları belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler : Anatomik çalışma, angular piranokumarinler, Seseli, Umbelliferae, YBSK analizi
Özet (Çeviri)
193 SUMMARY Pharmacognostical Researches on Some Endemic Seseli L. Species Growing in Turkey The aim of this study is to make pharmacognostical researches on the endemic Seseli species especially with the ones that have not been studied yet. At first, four species, S. gummiferum subsp. corymbosum, S. resinosum, S. hartvigii and S. andronakii were planned to be studied but the first three of them were collected from the nature. Underground and aerial parts of these species were extracted with hexane and ethyl acetate. Then, these extracts were compared with TLC and HPLC in order to determine their contents. S. gummiferum subsp. corymbosum was selected for isolation with the expectation of its both rich content and relatively higher compound ratio. By using column chromatography, rechromatography and Prep-HPLC, (-)- (3'S,4'S)-3'-acetoxy-4'-isovaleryloxy-3,,4'-dihydroseselin (CC-I), (-)-(3'S,4'S)-3'- acetoxy-4'-angeloyloxy-3',4'-dihydroseseIin (CC-II), (+)-(3'S,4,S)-3'-hydroxy-4'- angeloyloxy-3',4'-dihydroseselin (CC-III), (-)-(3'S,4'S)-3'angeloyloxy-4'-hydroxy- 3',4'-dihydroseselin (CC-IV), osthol (7-methoxy-8-isoprenyl-coumarin) (CC-V), 3'- acetoxy-4'-isobutyriloxy -3',4'-dihydroseselin (CC-VI) compounds were isolated. Structures of these compounds were elucidated with 1H-NMR, 13C-NMR, DEPT, 1H- 1H COSY, 1H-13C COSY besides some physical methods. Within these compounds, one of them (CC-I) as a new compound for the scientific world and three of them (CC-II, CC-III, CC-IV) as new compounds for the Seseli species were isolated in this study. The last compound's structure (3' acetoxy-4'-isobutyriloxy-3',4'- dihydroseselin) is a tentative structure. This structure was elucidated by using NMR and MS. But, in order to have a complete structural determination, stereo chemical and physical examinations should be performed. In addition to these, anatomical studies were performed on the leaves, stems and fruits of these three species. The findings were supported with anatomical photographs. Also, the hexane extract of the underground and aerial parts of these three endemic species together with the S. gummiferum subsp. gummiferum, which is rather rarely widespread in Turkey and the essential oil of the aerial part of S. gummiferum subsp. corymbosum that was obtained by using Clevenger apparatus, were tested by using agar diffusion method for their antimicrobial activity. None of the isolated compounds was found to be active, however some of the extracts and essential oil have shown activity against Staphylococcus aureus strains. Key Words : Anatomical studies, angular pyranocoumarins, HPLC analysis, Seseli, Umbelliferae