Bir süt sığırcılığı işletmesinde ayıklama nedenlerinin saptanması
Determination of the causes of culling in dairy cattle farm
- Tez No: 691671
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ÖZDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalıĢmada, 1500 baĢ kapasiteli modern süt sığırcılığı iĢletmesinde bulunan HolĢtayn ırkı sığırların ayıklama sebepleri olarak belirli hastalıklar üzerine 2016-2018 yılları arasında ayıklamaya konu olan sebepler üzerinde çalıĢılmıĢtır. Bu tanılar hastalıklar, üreme, solunum, sindirim, genel durum, ölüm ve isteğe bağlıdır. Duncan çoklu karĢılaĢtırma modeli ile belirtilen hastalıklar değerlendirilmiĢtir. Ayıklamanın gerçekleĢebileceği farklı laktasyonasamaları birlikte dikkate alınmıĢtır. Parite, buzağılama, mevsim etkeni ve sürü her modelde değiĢkenler olarak değerlendirilmiĢtir. Parite ayıklama üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Hastalıkların etkileri hastalığın meydana geliĢi ve ayıklamanın meydana gelmesine göre çeĢitlendirilmiĢtir. Mastitis, meme problemleri ve zayıflık; laktasyon boyunca belirleyici etkilere sahiptir. Tanılar genellikle, bu tanıların meydana gelmeden ayıklama kararına etki etmesi daha fazla gözlemlenir.
Özet (Çeviri)
In this study, the causes of extraction on certain diseases were studied between 2016 and 2018 as the reasons for the weeding of Holstein breed cattle in the modern dairy cattle enterprise with a capacity of 1500. These diagnoses include diseases, reproduction, respiration, digestion, general condition, death and optional. Duncan evaluated the diseases indicated by the multiple comparison model. Different lactation stages where weeding can occur are taken into account together. Parity, calving, seasonal factors and herds were evaluated as variables in each model. Parity has a significant effect on extraction. The effects of diseases are diversified according to the occurrence of the disease and the occurrence of weeding. Mastitis, breast problems and weakness; has decisive effects throughout the lactation. Diagnoses are often observed more often, affecting the decision to extract before these diagnoses occur.