Analysis of the impacts of land use/land cover changes on soil erosion using rusle model and GIS techniques: A case study of Ghorband and Panjshir watershed,Afghanistan
Arazi kullanımı / arazi örtüsü değişikliklerinin toprak erozyonu üzerindeki etkilerinin Rusle modeli ve CBS teknikleri kullanılarak analizi. Ghorband ve Panjshır havzası, Afganistan'da bir vaka çalışması
  1. Tez No: 691695
  2. Yazar: GUL RAHIM AKHTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışma, Ghorband ve Panjshir Havzası'nda arazi kullanımı/arazi örtüsündeki değişikliklerin toprak erozyon ve toprak erozyon oranlarının mekansal dağılımı üzerindeki etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Revize Edilmiş Evrensel Toprak Kaybı denklemi (RUSLE) modeli, iki farklı Arazi Kullanımı/Arazi Örtüsü (LULC) koşulu altında toprak erozyon oranlarının mekansal dağılımını hesaplamak için CBS teknikleri ile birleştirilmiştir. Toprak erozyonunun modellenmesi amacıyla havza içindeki ve çevresindeki 20 lokasyonun yağış verileri, Sayısal Yükseklik Modeli (DEM), toprak sınıflandırma verileri, LULC 1993 ve LULC 2010 kullanılmıştır. Havzadaki yıllık ortalama toprak kaybı hızının 1993 yılında 45.8 ton/acre/yıl, 2010 yılında ise 42.064 ton/acre/yıl olduğu tahmin edilmektedir. Toprak erozyonu oranlarının mekansal dağılımının analizi, çok şiddetli (100 – 500) ve yüksek (10 – 50) toprak kaybı risk sınıfların baskın sınıfları olup havzanın alanını 1993 yılında sırasıyla %32.1 ve %27.43 ve 2010 yılında ise sırasıyla %32.09 ve %29.63 etkilediğini göstermektedir. LULC değişikliklerinin analizi, çorak arazi, yağmurla beslenen tarım arazisi ve sulanan tarım arazisi alanlarının 2010 yılında 1993 yılına kıyasla azaldığını, buna karşın 2010 yılında orman ve çalılık, meyve ağaçları, üzüm bağları ve mera alanlarının arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study aims to analyze the impacts of changes in land use/land cover on soil erosion and spatial distribution of soil erosion rates at Ghorband and Panjshir Watershed. The Revised Universal Soil Loss equation (RUSLE) model was combined with GIS techniques to compute spatial distribution of soil erosion rates under two different Land Use/Land Cover (LULC) conditions. For the purpose of modeling soil erosion, rainfall data of 20 locations inside and around the watershed, Digital Elevation Model (DEM), soil classification data, LULC 1993 and LULC 2010 were used. The average annual soil loss rate at the watershed is estimated to be 45.8 tons/acre/year in 1993 and 42.064 tons/acre/year in 2010. Analysis of spatial distribution of soil erosion rates indicate that very severe (100 – 500) and high (10 – 50) soil loss risk classes are dominant classes that impact 32.1% and 27.43% of the watershed's area respectively in 1993 and impact 32.09% and 29.63% of the watershed's area respectively in 2010. The analysis of LULC changes indicate that areas of barren land, rainfed agricultural land and irrigated agricultural land reduced in 2010 compare to 1993, whereas areas of forest and shrubs, fruit trees, vineyards and rangeland increased in 2010.