Diyabetik retinopatide makulanın optik koherens tomografi anjiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of macula by optical coherence tomography angiography in diabetic retinopathy
- Tez No: 691701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DEĞER BİLGEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmamızın amacı ETDRS kriterlerine göre nPDR hastalarının makula bölgesi SS-OKT ve SS-OKTA bulgularını analiz ederek nPDR evrelerini kontrol ve DM olup DRP olmayan hasta gruplarıyla karşılaştırarak istatistiksel veriler elde etmektir. Kesitsel vaka analizi şeklinde tasarlanan çalışmamız Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi göz hastalıkları kliniğinde Aralık 2020-Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmaya 35-80 yaş aralığında tip 2 DM hastaları alındı. Çalışma gruplarında DM olup DRP bulgusu olmayan, erken, orta ve ileri nPDR gruplarına sırasıyla 59 hastanın 99 gözü, 32 hastanın 39 gözü, 33 hastanın 40 gözü ve 31 hastanın 36 gözü olmak üzere toplam 155 hastanın 214 gözü; kontrol grubunda ise 74 hastanın 104 gözü çalışmaya dahil edildi. Ön ve arka segment muayenesi ardından SS-OKT ve SS-OKTA ile makula bölgesinin analizleri yapıldı. YKP superior, temporal, inferior ve nazal kadranlarında VD kontrol grubuna göre DM olup DRP olmayan, erken, orta ve ileri nPDR gruplarında istatistiksel anlamlı azalmalar gözlenmiştir. DKP katmanı VD değerlerinde superior kadran kontrol grubuna göre orta ve ileri nPDR evresinde anlamlı şekilde daha yüksek değerler izlenmiştir. İnferior kadran ise erken nPDR evresine göre kontrol, DM olup DRP olmayan ve ileri evre nPDR gruplarında daha yüksek değerler tespit edilmiştir. DKP analizlerinde YKP analizleri kadar DRP evrelerine göre belirgin farklarla karşılaşılmamıştır. DM evresi ilerledikçe hem YKP hem de DKP superior/inferior VD oranında artış saptanmıştır. Sonuç olarak OKTA, DM'ye bağlı retinal vasküler değişiklikleri, hastalığın DRP bulgularının saptanmasından önceki dönemde bile gösterebilmesi ile erken tanı konusunda öne çıkan değerli bir tetkiktir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to analyze the macular region SS-OCT and SS-OCTA findings of nPDR patients according to the ETDRS criteria and to obtain statistical data by comparing the nPDR stages with the control group (CG) and DM patients without DRP. Our study, which was designed as a cross-sectional case analysis, was carried out in the ophthalmology clinic of Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine hospital between December 2020 and June 2021. Type 2 DM patients aged 35-80 years were included in the study. In the study groups, 214 eyes of 155 patients, including 39 eyes of 32 patients, 40 eyes of 33 patients, and 36 eyes of 31 patients, 99 eyes of 59 patients, were included in the early, moderate, advanced nPDR and groups with DM and non-DRP respectively; In the CG, 104 eyes of 74 patients were included. After the anterior and posterior segment examination, SS-OCT and SS-OCTA analyzes of the macular region were performed. Statistically significant VD decreases were observed in the superior, temporal, inferior and nasal quadrants of SCP compared to the CG, in the DM and non-DRP, early, moderate and advanced nPDR groups. Compared to the superior quadrant of CG, DKP layer VD values were significantly higher in the intermediate and advanced nPDR stages. In the inferior quadrant, higher values were found in the CG, DM and non-DRP and advanced nPDR groups compared to the early nPDR stage. In the DKP analyzes, no significant differences were encountered according to the DRP stages as much as the YKP analyzes. As the DM stage progressed, both YKP and DKP superior/inferior VD ratios increased. In conclusion, OCTA is a valuable test for early diagnosis, as it can show DM-related retinal vascular changes even before the DRP findings of the disease are detected.