Duyusal pazarlamanın hazır giyim ürünlerini satın alma davranışlarına etkisi
The effects of sensory marketing on clothing buying behavior
- Tez No: 691703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER KANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzdeki yoğun rekabet ortamı işletmeleri ve markaları rakiplerinden farklılaşmaya zorlamaktadır. Rakiplerden farklı olabilmenin bir yolu da tüketicileri cezbedecek pazarlama stratejilerini etkin bir şekilde kullanabilmektir. Tüketicilerin duyularını cezbederek onların algıları ve satın alma davranışları üzerinde etkili olan duyusal pazarlama stratejisi, son yıllarda kullanımı ve önemi artan pazarlama stratejilerinden birisidir. Bu strateji tüketicilerin temel ihtiyaçlarından birisi olan hazır giyim ürünlerini üreten ve pazarlayan işletmeler tarafından da yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu bağlamda, bu tez, duyusal pazarlamanın hazır giyim ürünlerini satın alma davranışlarına etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, hazır giyim sektöründe dünyanın önde gelen ihracatçılarından ve aynı zamanda önemli pazarlarından birisi olan Türkiye'deki tüketicilerin hazır giyim ürünlerini satın alırken duyusal pazarlama öğelerinden nasıl etkilendiklerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'nin üç büyük ilinde yaşayan 18 yaş ve üzerindeki tüketicilere yönelik bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Saha araştırması ile elde edilen veriler istatistiki olarak analiz edilmiş ve bu bulgular ışığında hazır giyim ürünleri üreten ve pazarlayan işletmelere ve markalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the intensive rivalry environment forces enterprises and brands for differentiation. Use of marketing strategies, which can allure the consumers, effectively is one of the ways of differing from the rivals. Sensory marketing strategy, which affects the buying behavior and perception of the consumers by alluring their senses, is one the marketing strategies, whose importance and use have been increased in recent years. This strategy also has been intensively used by enterprises, which produce and market clothing products, which are one of the basic needs of the consumers. In this context, this thesis, aims to analyze the effects of sensory marketing on clothing buying behavior. The research aims to reveal how consumers in Turkey, which is one of the leading global clothing exporters and at the same time which is one of the significant markets, are affected from sensory marketing factors during their clothing purchase process. In accordance with the aim of the thesis, a survey is conducted to consumers, who live in three biggest cities of Turkey and whose ages are 18 and over. The data, which are obtained from field research, are analyzed statistically and suggestions are made to enterprises and brands, which produce clothing and market clothing products, on the basis of the findings.