Kronik myeloid lösemi vakalarında BCR-ABL1 ilişkili mikrornaların ekspresyon düzeylerinin klinik ve moleküler parametreler ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between BCR-ABL1 related microRNA's expression levels and clinical and molecular parameters in chronic myeloid leukemia cases
- Tez No: 691704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YÜCE KAHRAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Kronik myeloid lösemi (KML) 9. ve 22. kromozomların translokasyonu sonucu oluşan BCR-ABL füzyon geni zemininde gelişen bir hematopoetik malignitedir. BCR-ABL1 geni KML hastalarının %95'inde saptanmaktadır. Hastalığın tedavisinde hedeflenmektedir ve takibinde önemli bir parametredir. MikroRNA'lar onkogenik ve tümör süpresor özellikleri gösterilmiş küçük RNA molekülleridir. Bu çalışmamızın amacı BCR-ABL1 molekülü ilişkili miRNA'ların KML gelişimi ve prognozundaki rollerinin aydınlatılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Polikliniği'ne rutin olarak başvuran, yaşları 25 ile 95 arasında olan, 25 tedaviye duyarlı ve 25 tedaviye dirençli KML hastasından ve sağlıklı olduğu gösterilmiş, yaşları 25 ile 95 arasında değişen 50 bireyden periferik kan alınarak gerçekleştirildi. Bu örneklerden total RNA izole edilerek cDNA'lar sentezlendi. Bu cDNA'lar kullanılarak spesifik miRNA düzeyleri qRT-PCR ile belirlendi. Bulgular: KML hastalarında miRNA ekspresyon düzeylerinin düşük olduğu gözlenmiştir. Tedaviye dirençli (R) grubundaki miR-23a ve miR-152-3p düzeylerindeki azalma istatistiki olarak anlamlı bulunmuştur. Tedaviye duyarlı (S) ve R grubundaki miR-138 ekspresyon düzeyi ise kontrol grubuna kıyasla yüksek bulunmuş, R grubundaki artış istatistiksel olarak anlamlılık göstermiştir. Tartışma ve Sonuç: Literatürde, KML gelişimi ve prognozunu aydınlatabilecek miRNA'lara ait çalışmalar bulunmakla birlikte henüz klinikte kullanılabilecek bir biyobelirteç elde edilememiştir. Çalışmamızda imatinib'e duyarlı ve dirençli hastalar arasında miRNA düzeylerinde anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Bununla beraber, tedaviye dirençli hasta grubunda, miR-23a ve miR-152-3p ekspresyonlarının düşüklüğü ve miR-138 ekspresyonunun fazlalığı ile direnç mekanizması arasında bir ilişki olduğunu, bu alanda daha fazla örnekle ve daha kapsamlı (miRNome) yaklaşımlarla bu mekanizmanın daha net aydınlatılabileceğini düşünmekteyiz. Böylece ilişkili miRna düzeylerinin ölçümüyle prognoz ve direnç gelişimi hakkında klinik ön görüde bulunulabileceği inancındayız.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic myeloid leukemia is a hematopoietic malignancy that develops on the basis of the BCR-ABL fusion gene resulting from the translocation of chromosomes 9 and 22. The BCR-ABL1 gene is detected in 95% of CML patients. It is targeted in the treatment of the disease and is an important parameter in its follow-up. MicroRNAs are small RNA molecules with oncogenic and tumor suppressor properties. The aim of this study is to elucidate the roles of BCR-ABL1 molecule-related miRNAs in CML development and prognosis. Materials and Methods: This study was carried out on peripheral blood was collected from 25 CML patients between the ages of 25 and 95 who were sensitive to treatment and resistant to treatment, and 50 individuals between the ages of 25 and 95 who were shown to be healthy. They all routinely gave blood samples to the Atatürk University Faculty of Medicine, Department of Medical Genetics. cDNAs were synthesized by isolating total RNA from the samples. Using these cDNAs, specific miRNA levels were determined by qRT-PCR. Results: It has been observed that miRNA expression levels were low in CML patients. The decrease in miR-23a and miR-152-3p levels in the R group was statistically significant. The expression level of miR-138 in the S and R groups was found to be higher compared to the control group, and the increase in the R group was statistically significant. Discussion: Although there are studies in the literature on miRNAs that can elucidate the development and prognosis of CML, yet there is no biomarker that could potentially be used in clinical practice. In our study, no significant difference was found in miRNA levels between imatinib-sensitive and resistant patients. However, in the treatment-resistant patient group, there is a relationship between low miR-23a and miR-152-3p expressions and excess miR-138 expression and the mechanism of resistance, and this mechanism can be more clearly elucidated with larger sample sizes and more comprehensive (miRNome) approaches. Thus, we believe that clinical predictions can be made about the prognosis and development of resistance by measuring the associated miRNA levels.