Periodontal açıdan sağlıklı ve periodontal hastalığa sahip bireylerde tükürük bakterisidal geçirgenlik arttırıcı protein (BPI) ve interlökin-1beta (Il-1β) düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of salivary bactericidal permeability-increasing protein (BPI) and interleukin-1beta (Il-1β) levels in periodontally healthy individuals and patients with periodontal disease
  1. Tez No: 691710
  2. Yazar: MUSTAFA BURAK DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DALTABAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bakterisidal geçirgenlik arttırıcı protein (BPI), gram negatif bakteri ve endotoksinlerine karşı antimikrobiyal ve endotoksin nötralize edici fonksiyonları ile konak savunmasında önemli rol oynayan ve tükürükte bulunan katyonik bir proteindir. Bu çalışmanın amacı, periodontal olarak sağlıklı ve periodontitisli bireydeki tükürük BPI ve interlökin-1beta (IL-1β) seviyelerinin tespiti ve bu moleküllerin birbirleriyle ve klinik periodontal parametrelerle olan ilişkilerinin incelenmesidir. Yöntem: Çalışmamıza sağlıklı kontrol grubu (n=50) ve periodontitis grubu (n=50) olmak üzere toplam 100 birey dahil edilmiştir. Tüm bireylerden plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondlanabilir cep derinliği (SCD), sondlamada kanama (SK) ve klinik ataşman seviyesini (KAS) içeren klinik periodontal parametreler kayıt edildi. Tüm bireylerden uyarılmamış tükürük örnekleri toplandı. Toplanan tükürük örneklerindeki BPI ve IL-1β seviyeleri enzim bağlı immün absorban yöntem (ELİSA) ile belirlendi. Elde edilen veriler SPSS 23.0 programı aracılığı ile analiz edildi Bulgular: Yapılan istatistiksel analiz sonucunda tüm klinik periodontal parametrelerin periodontitis grubunda, periodontal olarak sağlıklı gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptandı (p˂0,001). Tükürükte değerlendirilen BPI ve IL-1β seviyelerinin periodontitis grubunda periodontal olarak sağlıklı gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek seviyede olduğu belirlendi (p˂0,001).
Özet (Çeviri)
Objective: Bactericidal permeability enhancing protein (BPI) is a cationic protein found in saliva that plays an important role in host defense with its antimicrobial and endotoxin neutralizing functions against gram-negative bacteria and endotoxins. The aim of this study is to determine the levels of BPI and interleukin-1beta (IL-1β) in the saliva of periodontally healthy individuals and patients with periodontitis, and to examine the relationships between these molecules with each other and with clinical periodontal parameters. Method: A total of 100 subjects, including the healthy control group (n = 50) and the periodontitis group (n = 50), were included in our study. Clinical periodontal parameters including plaque index (PI), gingival index (GI), probing depth (PD), bleeding at probing (BOP) and clinical attachment level (CAL) were recorded from all participants. Unstimulated saliva samples were collected from all participants. BPI and IL-1β levels in the collected saliva samples were determined by enzyme linked immune absorbent method (ELISA). The obtained data were analyzed through the SPSS 23.0 program. Results: As a result of the statistical analysis, it was found that all clinical periodontal parameters in the periodontitis group were statistically significantly higher than the periodontally healthy group (p˂0,001). BPI and IL-1β levels in saliva were found to be statistically significantly higher in the periodontitis group compared to the healthy group (p˂0,001).