Periodontal açıdan sağlıklı ve periodontal hastalığa sahip bireylerin serum, tükürük ve dişeti oluğu sıvısı örneklerinde IL-36ɣ, IL-38, IL-17 ve MMP-9 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of IL-36ɣ, IL-38, IL-17 and MMP-9 levels in serum, saliva and gingival crevicular fluid samples of periodontal healthy and individuals with periodontal disease
  1. Tez No: 799884
  2. Yazar: HİLAL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜKERREM HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; periodontal açıdan sağlıklı ve periodontal hastalığa sahip bireylerin diş eti oluğu sıvısı (DOS), tükürük ve serum sıvılarındaki matriks metalloproteinaz (MMP)-9, interlökin (IL)-17, IL-36-gama (γ) ve IL-38 seviyelerinin tespit edilmesi, karşılaştırılması ve klinik parametreler ile ilişkilerinin değerlendirilmesidir. Yöntem: DOS, tam tükürük ve serum örnekleri sistemik olarak sağlıklı ve sigara içmeyen periodontal açıdan sağlıklı (S, n=30), gingivitis (G, n=30) ve periodontitis (P, n=30) tanılı bireylerden toplandı. Çalışmaya dahil edilen bireylerin plak indeks (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondlamada cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAS), ve sondlamada kanama yüzdesini (SK) içeren klinik periodontal kayıtları kaydedildi. Toplanan örneklerin analizleri için enzim bağlı immun absorbans yöntem (ELİSA) kullanıldı. Çoklu karşılaştırmalar ve post hoc istatistiksel analizler için sırasıyla Kruskal-Wallis testi ve Bonferroni düzeltmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determined and compared the levels of matrix metalloproteinase (MMP)-9, interleukin (IL)-17, IL-36-gamma (γ) and IL-38 in the gingival crevicular fluid (GCF), saliva and serum fluids of individuals with periodontally healthy and periodontal disease, and to evaluated their relationship with clinical parameters. Method: GCF, whole saliva and serum samples were collected from systemically healthy and non-smoker; periodontally healthy (S, n=30), gingivitis (G, n=30) and periodontitis (P, n=30) individuals. Clinical periodontal records of the individuals included in the study, including plaque index (PI), gingival index (GI), pocket depth (PD), clinical attachment level (CAL), and percentage of bleeding on probing (BOP), were recorded. Enzyme-linked immune absorbent method (ELISA) was used for the analysis of the collected samples. Kruskal-Wallis test and Bonferroni correction were performed for multiple comparisons and post hoc statistical analyses, respectively.