Periodontal hastalığın patogenezinde mitokondri-endoplazmik retikulum kontakt proteinlerinin incelenmesi
Investigation of mitochondria-endoplasmic reticulum contact proteins in the pathogenesis of Periodontal disease
  1. Tez No: 936278
  2. Yazar: EKİN EZGİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT ASIM ARAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Mitokondri ile endoplazmik retikulum arasındaki kontakt (MERK) kalsiyum sinyalizasyonu ve apoptozun düzenlenmesi gibi birçok önemli olayda görev alır. Bu çalışmanın amacı MERK proteinleri VAPB, PTPIP51, IP3R, GRP75 ve VDAC'ın farklı periodontal duruma sahip bireylerde DOS, tükürük ve dişeti düzeylerini araştırmaktır. Aynı zamanda ROS, Ca ve CASP3 düzeylerini de inceleyerek MERK proteinlerin apoptoz, kalsiyum metabolizması ve oksidatif stres ile ilişkisini de araştırmaktır. Materyal ve Metot: Sistemik açıdan sağlıklı 48 birey periodontal durumlarına göre (periodontal sağlıklı (n=16), gingivitis (n=16) ve periodontitis (n=16)) 3 gruba ayrılmıştır. MERK ile ilişkili yapılardan VAPB, PTPIP51, IP3R, GRP75 ve VDAC ile inflamasyon ile ilişkili yapılar CASP3, kalsiyum ve ROS'un tükürük ve DOS düzeyleri ELISA ile incelenmiştir. Gen ekspresyon analizleri için ise 60 adet farklı katılımcı eşit sayıda ve aynı periodontal hastalık gruplarına ayrılmış ve gen ekspresyon düzeyleri dişeti örneklerinde RT-qPCR ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Mitochondria–endoplasmic reticulum contact sites (MERCs) are involved in essential cellular processes such as calcium signaling and apoptosis regulation. This study aimed to investigate the levels of MERC-related proteins (VAPB, PTPIP51, IP3R, GRP75, and VDAC) in saliva, gingival crevicular fluid (GCF), and gingival tissue of individuals with varying periodontal conditions. Additionally, it evaluated levels of reactive oxygen species (ROS), calcium, and caspase-3 (CASP3) to explore the relationship between MERC proteins and oxidative stress, calcium metabolism, and apoptosis. Materials and Methods: Forty-eight systemically healthy participants were divided into three groups: periodontally healthy (n=16), gingivitis (n=16), and periodontitis (n=16). Protein levels in saliva and GCF were measured using ELISA. Gingival tissue samples were obtained from 60 individuals across the same groups for gene expression analysis using RT-qPCR.