Diz osteoartritli hastalarda sanal gerçeklik tedavisinin denge ve düşme riski üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The effects of virtual reality therapy on balance and fall risk in patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 691719
  2. Yazar: SUHEYLA DAL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BERKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmamızın amacı; yeni bir tedavi alanı olarak sanal gerçeklik (SG) tedavisinin diz osteoartritli hastalarda denge, düşme riski, yürüme, ağrı üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi ve tedavi planını yeniden gözden geçirmektir. Randomize kontrollü, tek kör ve prospektif olarak planlanan bu çalışmada hastalar üç gruba ayrıldı: Konvansiyonel tedavi grubu, konvansiyonel tedavi ile birlikte sanal tedavi alan grup ve sanal tedavi alan grup. American College of Rheumatology kriterlerine göre diz osteoartritli 54 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar WOMAC ağrı, tutukluk ve fiziksel fonksiyon alt ölçekleri, görsel analog skala (VAS), yürüme parametreleri, Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ve düşme riski (Tetrax sistemi) ile değerlendirildi. Sonuçlar tedavi öncesi ve sonrası değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of virtual reality (VR) treatment on balance, fall risk, walking and pain with knee osteoarthritis. The study design was randomised, placebo-controlled and single blinded. Participants randomly assigned to three groups: conventional exercise group, conventional exercise combined with VR treatment group and only VR treatment group. Fifty-four patients with knee osteoarthritis (OA) according to the American College of Rheumatology criteria were included. Patients were evaluated with WOMAC pain, stiffness and physical function subscales, visual analogue scale, gait parameters, Berg Balance Scale (BBS) and fall risk (Tetrax system). The outcomes were assessed before and after the intervention.