Metformin kullanan tip 2 diyabetes mellitus tanılı hastalarda vitamin B12 eksikliğinin araştırılması
Investigation of vitamin B12 deficiency in patients with type 2 diabetes mellitus using metformin
- Tez No: 691720
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇAKMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tip 2 diyabetes mellitus (Tip 2 DM), gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde hızla artan insidansı ile pandemiye dönüşmüş kronik metabolik bir hastalıktır. Beta hücre fonksiyon kaybı ve/veya insülin direnci ile karakterizedir. Fiziksel aktivite, kilo verilmesi ve yaşam tarzı değişikliğine ek ilaçlarla insülin direncinin düzenlendiği bilinmektedir. Tip2 DM dünya çapında en sık görülen diyabet formudur ve tedavisinde ilk tercih edilen ilaç metformindir. Biz de Kafkas Üniversitesi poliklinik başvurusu sonrasında tip 2 DM tanısı alan ve metformin tedavisi başlanan hastalarda 6 aylık takip sonunda vitamin B12 düzeyindeki değişikliği araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza alınan hastaların 63'ü (% 62, 4) kadın ve 38'i (% 37,6) erkekti. Hastaların ilk HBA1C , folat, T4 ve vitamin B12 düzeyi ortalaması sırasıyla 8,48 ± 2,09; 10,97 ± 4,04; 1,01 ± 0,26 ve 436,89 ± 176,63 iken 2. ölçümde 7,58 ± 1,36; 9,83 ± 3,65; 1,11 ± 0,25 ve 347,30 ± 147,50 idi ve bu 4 parametre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermiş idi. Çalışmamızda tip 2 diyabet tanısı almış hastalara metformin tedavisi başlanmış ve hastalarda glukoz regülasyonu sağlanırken metforminin vitamin B12 düzeyinde düşüklüğe sebep olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, tüm dünyada insidans ve prevelansı hızla artmakta olan tip 2 diyabetin tedavisinde ilk tedavi olarak başlanılan metformin kullanımında vitamin B12 eksikliği olabileceği bilinerek takiplerde B12 düzeyi dikkatle takip edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Type2 diabetes mellitus(Type2 DM) is a chronic metabolic disease that has turned into a pandemic with its rapidly increasing incidence in developed and developing countries. Type2 DM is characterized by insulin resistance or loss of beta cell function. It is known that insulin resistance can be corrected with lifestyle changes and medications like weight loss and physical activity.Type2 DM is the most common form of diabetes worldwide and metformin is the first drug of choice in its treatment. We intend to investigate the change in vitamin B12 level in patients who were diagnosed with type2 DM and started metformin treatment after admission to the Caucasian University outpatient clinic. 63 (62.4%) of the patients included in our study were female and 38 (37.6%) were male The mean initial HBA1C, folate, T4 and vitamin B12 levels of the patients were 8.48 ± 2.09; 10.97 ± 4.04; While 1.01 ± 0.26 and 436.89 ± 176.63, it was 7.58 ± 1.36 in the second measurement; 9.83 ± 3.65; It was 1.11 ± 0.25 and 347.30 ± 147.50, and these 4 parameters.showed a statistically significant difference. The our study, metformin treatment was initiated the patients diagnosed with type2 diabetes and it was determined that metformin caused a decrease in vitamin B12 level while glucose regulation was provided in patients. In conclusion, the B12 level should be watched carefully the follow-up, knowing that there may be vitamin B12 deficiency when metformin is used as the first treatment of type2 diabetes, whose incidence and prevalence is rapidly increasing worldwide.