Yeşil çayın antioksidan potansiyeli
Antioxidant potential of green tea
  1. Tez No: 691718
  2. Yazar: DENİZ ZÜNBÜLCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE KAYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada yeşil çayın botanik özelliklerinden, biyolojik aktivitesinden bahsedilmiş bu konularda yapılan çalışmalara ait bilgiler verilmiştir. Günden güne hem çeşitli formları hemde kullanımı artan yeşil çay bitkisinin tarçınlı karanfilli, limonlu, sade ve açık formları olmak üzere 4 çeşit yeşil çayın DPPH yöntemi kullanılarak antioksidan kapasitesine ve toplam fenolik, toplam flavonoit madde miktarlarına bakılmıştır. Etanol ve su ile ekstreleri hazılanan yeşil çay çeşiltlerinin fenolik madde ve flavonoit madde içerikleri değişiklik göstermekle beraber flavonoit madde miktarı en yüksek tarçınlı karanfilli etanol ekstresinde, fenolik madde miktarı en yüksek açık yeşil çay su ekstresinde, antioksidan kapasitesi en yüksek tarçınlı karanfilli etanol ekstresinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, botanical features and biological activities of green tea are mentioned and the informations were given with studies on this subject. Day by day not only various forms but also usage potential of green tea were increased. The antioxidant capacity and the amount of total phenolic and flavonoid substances were analysed by using DPPH method for green tea with cinnamon and clove, lemon, green tea infuser bags and loose green tea. The contents of phenolic substance and flavonoid substance of green tea varieties which were prepared with ethanol and water extracts showed an alteration while the amount of flavonoid substance and the antioxidant capacities were found to be highest in ethanol ectract of green tea leaves combined with cinnamon and clove and the highest amount of phenolic substance was found in with water extract of loose green tea leaves.