Kalça ve diz protezi uygulanan hastalarda sanal gerçeklik tabanlı ile geleneksel gevşeme terapisinin ameliyat sonrası ağrı ve uyku kalitesi üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of virtual reality-based and traditional relaxation therapy on postoperative pain and sleep quality in patients undergoing hip and knee prosthesis
- Tez No: 999310
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Yaşlanan nüfus nedeniyle hem kalça protezi hem de diz protezi ameliyatları talebi giderek artmaktadır. Kalça ve diz osteoartriti hastanın hareket işlevini ve yaşam standartlarını derinden etkileyen sık görülen bir durumdur. Bu cerrahi girişimlerin temel amacı ağrıyı ortadan kaldırmak ve eklemin normal fonksiyonunun tekrar sürdürülmesini sağlamaktır. Kalça ve diz protezi sonrası ağrının giderilmesi, normal uyku örüntüsünün sağlanması, fiziksel, bilişsel ve psikososyal sağlığın sürdürülmesinde önemlidir. Amaç: Bu tez çalışması, kalça ve diz protezi uygulanan hastalarda sanal gerçeklik tabanlı ile geleneksel gevşeme terapisinin ameliyat sonrası ağrı şiddeti ve uyku kalitesine etkisinin karşılaştırılması amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Randomize, paralel gruplu, tek kör, ileriye dönük deneysel çalışma olarak planlanan çalışma, 1 Ekim 2024-1 Ağustos 2025 tarihleri arasında Bartın Devlet Hastanesinde kalça ve diz protezi ameliyatı uygulanacak hastalarda gerçekleştirilecektir. Örnekleme G-power analizi ile hesaplanan 82 hasta alınacak, blok randomizasyon uygulanarak müdahale 1 ve müdahale 2 olmak üzere her bir grupta 41 hasta olması sağlanacaktır. Veriler, Sayısal Derecelendirme Skalası NRS, Richard-Campbell Uyku Anketi, uyku kalitesi ve süresini ölçebilmek için uyku ölçer akıllı bileklik ve mobil aygıt ile toplanacaktır. Müdahale 1 grubuna ameliyat günü, ameliyat sonrası 1. gün 2. gün ve 3. gün en az 2 saat sonra olmak koşuluyla 4 saat ara ile 2 kez 10 dakika sanal gerçeklik tabanlı gevşeme terapisi uygulanacak ve veri toplama araçları ile uygulama öncesi ve sonrası süreçte elde edilen veriler kayıt edilecektir. Müdahale 2 grubuna geleneksel nefes egzersizi ile gevşeme terapisi uygulanacak ve veriler müdahale 1 grubuna benzer şekilde toplanarak kayıt edilecektir. Veriler SPSS programı ile tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerin yanı sıra normal dağılım durumuna göre parametrik ya da parametrik olmayan testler ile analiz edilecektir. Veriler %95 güven aralığında, anlamlılık p<0.05 düzeyinde değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Background: Due to the aging population, the demand for both hip replacement and knee replacement surgeries is increasing. Hip and knee osteoarthritis is a common condition that deeply affects the patient's movement function and living standards. The main purpose of these surgical interventions is to eliminate pain and to ensure that the normal function of the joint is maintained. Relieving pain after hip and knee replacement, providing a normal sleep pattern, and maintaining physical, cognitive, and psychosocial health is important. Objective: This thesis study was planned to compare the effects of virtual reality-based and traditional relaxation therapy on postoperative pain severity and sleep quality in patients who underwent hip and knee replacement surgery. Method: The study, planned as a randomized, parallel-group, single-blind, prospective experimental study, will be carried out between October 1, 2024, and August 1, 2025, in Bartın State Hospital on patients who will undergo hip and knee replacement surgery. 82 patients calculated by G-power analysis will be included in the sample, and block randomization will be applied to ensure that there are 41 patients in each group, the intervention and control groups. Data will be collected using the Numerical Rating Scale NRS, the Richard-Campbell Sleep Questionnaire, a sleep meter smart bracelet to measure sleep quality and duration, and a mobile device. The intervention 1 group will be given 2 10-minute virtual reality-based relaxation therapy sessions at least 2 hours later on the day of surgery, 1st day, 2nd day and 3rd day after surgery, and the data obtained before and after the application will be recorded using data collection tools. The intervention 2 group will be given relaxation therapy with traditional breathing exercises, and the data will be collected and recorded similarly to the intervention 1 group. The data will be analyzed using descriptive statistical methods with the SPSS program and parametric or nonparametric tests according to normal distribution. The data will be evaluated at a 95% confidence interval and at a significance level of p<0.05.