Computational fluid dynamics analysis of recent synthetic jet actuator designs
Computatıonal fluıd dynamıcs analysıs of recent synthetıc jet actuator desıgns
  1. Tez No: 691725
  2. Yazar: İBRAHİM EFDAL ÇANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, hoparlör tipi sentetik jet eyleyici (SJE) kullanarak iki boyutlu sayısal analizler yapılmıştır. Hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) metodu, ANSYS FLUENT akış çözücü modulü kullanılarak Reynolds ortalamalı Navier-Stokes (RANS) ve süreksiz RANS (URANS) denklemlerinde SST k-ω türbülans modeli ile hesaplanmıştır. Hoparlör tipi SJE, kanadın maksimum kalınlığı olan % 30 kord uzunluğu hattına yerleştirilmiştir. Seçilen referans çalışmaların farklı açılarda 1500-2200 Hz frekans değerinde HAD analizleri başarılmış,“akış kopması hücum açısı”SJE-kapalı ve SJE-açık durumlarda kanat profili üzerinde incelenmiştir. HAD analizi seçilen referans çalışmalarındaki farklı Reynolds sayılarında UDF kodu kullanarak süreksiz koşullarında uygulanmıştır. Son olarak, SJE tarafından sınır tabaka ayrılması önlenmesi/ertelenmesi ve kaldırma kuvveti iyileştirmesi farklı konfigürasyonlar altında karşılaştırılmıştır. Sonuçlara göre kaldırma kuvveti katsayısı orta Reynolds sayılarında etkili bir şekilde artmış olup 1 mm orifis çapı, 2200 Hz frekans değerindeki konfigürasyon en iyi kaldırma kuveti iyileştirmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a loudspeaker type synthetic jet actuator (SJA) is scrutinized in two dimensional numerical analysis. Computational fluid dynamics (CFD) methods are employed in ANSYS FLUENT flow solver module according to Reynolds Averaged Navier-Stokes (RANS) equations and Unsteady RANS (URANS) with SST k-ω turbulence model closure. Loudspeaker type SJA is located at the maximum thickness, 30 % of the chord length line, of the airfoil. CFD analysis are employed at various angles of attacks at 1500-2200 Hz from selected reference studies and“flow separation angle of attack”is investigated for both SJA-off and SJA-on cases of the airfoil. CFD analysis are performed according to selected reference studies, at Reynolds numbers of 384000, 580000 and 1760000 are executed using the UDF code at transient conditions and the lift coefficient vs. angle of attack characteristics of SJA-on cases are compared with SJA-off cases. Lastly, the prevention/delay of boundary layer separation and lift enhancement by SJA are discussed under different configurations. According to the results, the lift force coefficient effectively increased at moderate Reynolds number, the obtained result at“1 mm orifice diameter, 2200 Hz frequency”configuration stood out as the best enhancement compared to other studies.