Design of water supply by using epanet
Epanet kullanılan su temini tasarımı
- Tez No: 691726
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE YETER GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sürekli artan nüfusun su ihtiyacını karşılamak için, mevcut su kaynağıyla ilgili bilgiler, su talebi (ihtiyacı), bölge nüfusu, su deposu ihtiyacı, bölgenin doğal yapısı ve arazi profili benzeri bilgilerle, boru hatları ve su dağıtım alanının dizayn edilerek, yeterli ve uniform (düzenli) miktarda su sağlanması gereklidir. Bu çalışma, bu bilgiler ve veriler yardımıyla, EPANET yazılımı kullanılarak Irak, Şaqlawa'daki bir köy için doğal eğimle (cazibe) çalışan içme suyu dağıtım sistemi boru hatlarını tasarlamak için elde edilen prosedürü vurgulamaktadır (göstermektedir). Sistemin su ihtiyacını karşılamak için seçilen kaynak Kani Askı adlı doğal kaynaktır. Suyu toplamak amacıyla kaynağında bir depo ve suyu 0,11-2,82 litre/saniye debi ile dağıtım bölgesine ulaştırmak için 90mm, 65mm ve 50mm PVC borular kullanıldı. Sonuç olarak, bu boyutlar, 2,9 litre/sn olarak hesaplanan maksimum su talebini ve sistemde 6 m/km'nin altında tutulan yük kayıplarını karşılamaya uygundur, her çıkış düğümünde basınç yüklerinin belirlenen sınırlar içindedir, projeye elli iki ev katılmıştır. Sistem 20 boru ve 18 bağlantıdan oluşuyordu. Uygun su temini için su temin sisteminin tasarımı, köyün günlük su ihtiyacını karşılamak için işlevsel ve etkilidir.
Özet (Çeviri)
In order to fulfill the water demand of the continuously growing population, it is essential to provide the sufficient and uniform quantity of water through the designed network of pipelines by knowing the generic characteristics of the study area such as information related the available water sources, demand of water, the population of the region, requirement of storage tanks, the nature of the area and land profile. This study highlights the procedure achieved to design a gravity potable water distribution system for a village in Shaqlawa, Erbil - Iraq with the assistance of this information and data the water distribution pipelines' design for the study region with the assist of the software“EPANET”. The source which has been chosen to provide the system with water is a natural spring named Kani Hangeer. A spring box was used to collect the water, a 90mm,65mm, and 50mm PVC pipes were used to transmit the water to the community at the distribution area these diameters maintained flow rate ranges between 0.11-2.82 l/sec. As a result, these sizes were appropriate to meet the maximum required demand of water which was calculated as 2.9 l/sec and the head losses kept below 6 m/km in the system, the pressure heads were within the set limits at each outlet node, and fifty two homes participated in the project. The system consisted of 20 pipes and 18 junctions. The water supply system's design for appropriate supply of water is functional and effective to get every day water requirement in the village.