Kadınlarda klimakterik semptom şiddetinin fiziksel aktivite düzeyi, omurga mobilitesi, denge ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
Relationship of climacteric symptom intensity with physical activity level, spine mobility, balance and quality of life in women
  1. Tez No: 691724
  2. Yazar: YASEMİN PAKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP GÜNAY UÇURUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş-Amaç: Klimakterik dönem, kadınların üreme sistemleri üzerinde fizyolojik ve hormonal değişiklikler yaratmakla birlikte çeşitli semptomların ortaya çıkması ile karakterize bir geçiş sürecidir. Klimakterik dönemde yaşanılan semptomlar ise vücudumuzdaki pek çok sistemi etkilemektedir. Çalışmamızın amacı; kadınlarda klimakterik semptom şiddetinin fiziksel aktivite düzeyi, omurga mobilitesi, denge ve yaşam kalitesi ile ilişkisini araştırmaktır. Materyal-Metot: Çalışmamıza 40-60 yaş arası klimakterik dönem içerisinde bulunan 64 kadın (yaş=49,5 ± 4,24 yıl) dahil edildi. Kadınların klimakterik semptom şiddetleri Blatt-Kupperman İndeksi ile, fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form ile, yaşam kalitesi Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Anketi ile, omurga mobilitesi flexicurve ve şerit metre, denge göz açık ve göz kapalı tek ayak duruş testi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmanın sonuçlarına göre, klimakterik semptom şiddetini belirlemek üzere yapılan Blatt-Kupperman İndeksi'nde katılımcıların %15,6'inin minör şiddetli semptom, %59,4'ünün hafif şiddetli semptom, %18,8'inin orta şiddetli semptom ve %6,3'ü şiddetli semptom yaşadığı bulunmuştur. Katılımcılarda en sık görülen semptomların sırasıyla; %96,7 ateş basması, %78,1 sinirlilik, %62,5 artralji/miyalji ve %59,4 uykusuzluk olduğu görülmüştür. Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi – Kısa Formu'na göre yapılan fiziksel aktivite değerlendirmesinin sonucunda, katılımcıların %54,7'si inaktif, %39,1'i minimum aktif ve %6,3'ü aktif olarak bulunmuştur. Blatt-Kupperman İndeksi ile Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi (p< 0,01) ve Vücut Kütle İndeksi (p< 0,05) aralarında pozitif korelasyon bulunmuştur. Ancak Blatt-Kupperman İndeksi ile Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi, omurga mobilitesi ve denge arasında korelasyon olmadığı görülmüştür (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: The climacteric period is a transitional period characterized by the emergence of various symptoms along with causing physiological and hormonal changes on the reproductive systems of women. The symptoms experienced in the climacteric period affect many systems in our body. The aim of our study was to investigate the relationship of climacteric symptom intensity with physical activity level, spine mobility, balance and quality of life in women. Materials and Methods: 64 women (age=49,5 ± 4,24 years) in the climacteric period between the ages of 40-60 were included in our study. Women's climacteric symptom severity was assessed with the Blatt-Kupperman Index, physical activity levels with the International Physical Activity Questionnaire-Short Form, quality of life with the Menopause-Specific Quality of Life Questionnaire, spinal mobility with flexicurve and tape measure, balance with eye-open and eye-closed single-leg stance test. Results: According to the results of the study, in the Blatt Kupperman Index, which was conducted to determine the severity of climacteric symptoms, 15.6% of the participants experienced minor symptoms, 59.4% of the participants experienced mild symptoms, 18.8% of the participants experienced moderate symptoms, and 6.3% of the participants experienced severe symptoms. The most common symptoms in the participants are respectively; 96.7% hot flashes, 78.1% nervousness, 62.5% arthralgia/myalgia, and 59.4% insomnia. A positive correlation was found between Blatt-Kupperman Index and Menopause Specific Quality of Life (p0.05).