Trend analysis of temperature and precipitation values in Kizilirmak basin
Kızılırmak havzasındaki sıcaklık ve yağış değerlerinin trend analizi
- Tez No: 691728
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YETER GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
İklim değişikliğinden kaynaklı olarak yeryüzünde sıcaklık ve yağış değerlerinde değişiklikler meydana gelmiştir. Dünyanın etkilendiği kadar Türkiye'de bu değişikliklerden etkilenmiştir. Bazı bölgelerde su kaynaklarının sınırlı olması ve suyu olan talebin artması sebebi ile çeşitli koşullar için gerekli analizlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araştırmada Kızılırmak Havzasının kapsadığı iklimsel olarak birbirine yakın ; yağış ve sıcaklık yapılarının birbirine parallel olduğu yedi şehirden 1960-2020 yılları arasında (Aksaray, Kulu, Keskin, Yozgat, Kayseri, Nevşehir, Çiçekdağı) Meteroloji Genel Müdürlüğü'nden alınmış yağış ve sıcaklık verileri ile trend analizi çalışması amaçlanmıştır. Trend analizi çalışması yürütülürken Mann-Kendall Test'i ile Şen'in eğilim testi kullanılmıştır. Çalışma sonuçları sıcaklık için iki yöntemlede artan bir trendin olduğunu göstermiştir. Yağış için ise maksimum aylık yağış, Keskin istasyonunda iki yöntemlede aynı sonucu vererek artan bir eğilim göstermiştir. Fakat diğer istasyonlarda yağış için Menn Kendall testinde anlamlı bir trend göstermezken Şen'in eğilim testinde düzensiz dağılımlar sebebi ile bir trendin varlığından söz edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Variations in temperature and precipitation values are common all over the world because of climate change. Turkey has also been affected by these variations as much as the world has been affected. Due to the limited water resources in some regions and the increasing water demand, necessary analyzes are needed while considering various conditions. In this study, the regions, which represent similar climatic features, in the Kızılırmak Basin are considered. The trend analysis is performed in this research using the precipitation and temperature data obtained from the General Directorate of Meteorology for the stations (Aksaray, Kulu, Keskin, Yozgat, Kayseri, Nevşehir, Çiçekdağı) covering the period of 1960-2020. While performing the trend analysis, the results of the Mann-Kendall Test and Şen's Trend Test were discussed. The study results showed that there is an increasing trend for temperature with respect to each method. For precipitation, the maximum monthly precipitation total showed an increasing trend at Keskin station while similar results are obtained by both methods. On the other hand, not a significant trend is obtained in the Menn Kendall test for precipitation parameter in other stations while the trend is not observed in Şen's Trend Test because of the inconsistency in scattered plots.